لوگوی کیان خودرو

کیان‌خودرو

فشار باد لاستیک در خودروهای مختلف

فشار باد لاستیک در خودروهای مختلف باید چه میزان است؟

اگر تعجب می کنید که چرا اخیراً مصرف سوخت خودروی شما زیاد شده است یا چرا هنگام رانندگی، فرمان کمی کند عمل می کند و یا حتی چرا احساس می کنید که ارتفاع ماشین کم شده است، همگی نیاز به بررسی لاستیک ها دارند. داشتن میزان فشار باد لاستیک مناسب برای مسافت پیموده شده، در حداکثر عمر لاستیک ها و هندلینگ ماشین بسیار مهم است.

اما استاندارد فشار باد لاستیک ها چقدر است؟ این همان چیزی است که باید هنگام پر کردن تایرها بر حسب پوند بر اینچ مربع یا psi اندازه گیری شود چرا که فشار باد تایر در عملکرد خودرو بسیار موثر است. بنابراین اگر شما هم می خواهید بر اساس نوع وسیله نقلیه خود از این میزان فشار آگاهی یابید، مقاله درستی را انتخاب کرده اید چرا که در ادامه شما را با جدول تنظیم باد لاستیک خودرو برای مدل های مختلف آشنا خواهیم کرد.

فشار باد لاستیک چقدر باید باشد؟

در اتومبیل های جدیدتر، فشار توصیه شده لاستیک معمولاً روی برچسب داخل درب راننده ذکر می شود. اگر هیچ برچسبی روی در نباشد، می توانید مشخصات را در دفترچه راهنمای ماشین پیدا کنید. بیشتر خودروسازان فشار بین 32 psi تا 35 psi را توصیه می کنند.

اما اگر شما هم به تازگی خرید خودرو اقساطی را تجربه کرده اید، بهتر است برای آگاهی دقیق از این موضوع، ادامه این مقاله را با دقت مطالعه کرده و بسته به مدل ماشین خود، فشار باد دقیق را برای لاستیک ها اعمال کنید. همچنین به یاد داشته باشید که در بیشتر ماشین ها، فشار باد لاستیک های جلو با میزان فشار باد لاستیک های عقب متفاوت است.

تست فشار باد لاستیک توسط سرویسکار

فشار باد لاستیک پژو پارس

پژو پارس، یکی از محبوب ترین خودروهای داخلی شرکت ایران خودرو است. به طوری که طرح فروش اقساطی پژو پارس با استقبال گسترده ای روبرو شده است. در صورتی که شما هم مالک این ماشین جذاب هستید، باید فشار باد لاستیک برای چرخ های جلو را روی 29 psi و برای چرخ های عقب، روی 30.5 psi تنظیم کنید. شایان ذکر است که اعداد گفته شده برای میزان فشار باد لاستیک پژو 405 نیز صدق می کنند.

فشار باد لاستیک 206

اگر برای سواری با یک ماشین تولید داخل، ثبت نام در طرح فروش خودرو پژو 206 را انتخاب می کنید، لازم است تا از میزان باد مناسب لاستیک های آن اطلاع یابید. فشار باد لاستیک 206 برای چرخ های جلو و عقب یکسان بوده و برابر مقدار 33 psi می باشد. بنابراین مهم نیست که طرح فروش اقساطی پژو 206 تیپ 5 را انتخاب می کنید و یا به سراغ دیگر مدل های این ماشین می روید، عدد 33 psi برای همه مدل ها ثابت است.

پیشنهاد ما به شما:  جلوبندی خودرو؛ نحوه عیب یابی جلوبندی پراید و دیگر خودروها

فشار باد لاستیک پراید

اما پراید، پرفروش ترین خودروی داخلی که بسیاری از ایرانیان مالکیت آن را تجربه کرده اند. اگر شما هم همچون میلیون ها نفر دیگر، با این ماشین تردد می کنید، لازم است تا به طور مرتب، فشار باد لاستیک ها را روی عدد 29 psi تنظیم کنید. توجه داشته باشید که فشار باد لاستیک پراید برای چرخ های جلو و عقب یکسان است. همچنین اگر فروش اقساطی ساینا را انتخاب کنید، باز هم لازم است تا فشار باد تایرها را به همین میزان تنظیم نمایید.

فشار باد لاستیک جک

در کشور ما خودروهای خارجی طرفداران بسیاری دارند از این رو طرح فروش اقساطی خودرو های خارجی با استقبال زیادی روبرو شده است. یکی از این موارد، خودروهای خانواده جک می باشند. اگر شما هم مالک این ماشین ها هستید، باید بدانید که فشار باد لاستیک جک جی 5 برای چرخ جلو 32 psi و برای چرخ عقب، 30 psi است.

همچنین میزان فشار باد لاستیک جک j4 برابر 28 psi می باشد. همینطور اگر به دنبال اطلاع از میزان فشار باد لاستیک جک s5هستید، باید بدانید که سازندگان عدد 28 psi را مناسب ترین مقدار برای فشار باد لاستیک جک اس 5 می دانند.

فشار باد لاستیک تندر 90

تندر 90 دیگر خودروی موجود در بازار است که برخلاف زمان عرضه، در حال حاضر توانسته ایرانیان بسیاری را مجذوب خود کند. اگر شما هم می خواهید با رانندگی با این ماشین، بهترین تجربه را داشته باشید، لازم است تا فشار لاستیک ها را برای چرخ های جلو روی عدد 29 psi و برای لاستیک های عقب روی 32 psi تنظیم کنید.

فشار باد لاستیک کوییک

کوییک، یکی دیگر از محصولات پر طرفدار شرکت سایپا است که این روزها با استقبال گسترده ای روبرو شده است. فشار باد لاستیک کوییک برای چرخ های جلو و عقب برابر 31 psi می باشد.

فشار باد لاستیک بسترن b30

اگر مشتاق خودروهای گروه بهمن هستید و خرید بسترن بی 30 را تجربه کرده اید، همچنین به دنبال آگاهی از میزان دقیق فشار باد لاستیک بسترن b30هستید، باید به شما بگوییم که این مقدار برابر با 40 psi عنوان شده است.

فشار باد لاستیک هیوندا

هیوندای یکی از محبوب ترین شرکت های خودروسازی جهان است که بسیاری از افراد در رویای خرید محصولات آن هستند. چنانچه موفق به خرید مدل i20 از این برند شده اید، لازم است تا فشار باد لاستیک هیوندا i20 را برابر 33 psi قرار دهید. این در حالی است که مقدار مناسب برای فشار باد لاستیک هیوندای i30 برابر 32 psi می باشد.

میزان باد لاستیک نیسان وانت

همانطور که می دانید، مقدار مناسب باد لاستیک خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع در خودروهای باری اهمیت بیشتری نیز دارد. بنابراین اگر مالک نیسان وانت هستید، لازم است تا میزان باد لاستیک نیسان وانت را برای چرخ های جلو روی عدد 35 psi و لاستیک های عقب را روی 43 psi تنظیم کنید.

فشار باد لاستیک شاهین

حال قصد داریم به بیان میزان فشار باد لاستیک شاهین، خودروی خوش نام و محبوب سایپا بپردازیم. طبق نظر کارشناسان، بهترین میزان فشار باد برای لاستیک های جلو در این خودرو برابر 35 psi می باشد. در صورتی که لازم است تا لاستیک های عقب را به اندازه 33 psi باد کنید. از آنجا که شاهین به سیستم DTPM مجهز است، می توانید به راحتی فشار هر یک از تایرها را بررسی نمایید.

پیشنهاد ما به شما:  چگونه ماشین قسطی بخریم؛ مراحل خرید ماشین قسطی

فشار باد لاستیک h30 cross

دانگ فنگ اچ 30 کراس دیگر خودروی خارجی موجود در بازار ایران است که توانسته طرفداران خاص خود را پیدا کند. اگر شما هم خواهان سواری با این ماشین هستید، باید بدانید که زمانی می توانید بهترین تجربه رانندگی را داشته باشید که فشار باد لاستیک h30 crossدر حالت استاندارد باشد. طبق نظر سازندگان، این مقدار برای چرخ های جلو برابر 32 psi و برای چرخ های عقب برابر 33 psi است.

فشار باد لاستیک در خودرو های دوگانه سوز

اما به عنوان آخرین مورد، میزان فشار باد لاستیک در خودرو های دوگانه سوز را مورد بحث قرار خواهیم داد. به طور کلی گفته می شود که فشار باد لاستیک ها در این مدل ماشین ها بهتر است تا روی عدد 30 psi تنظیم شود. البته توجه داشته باشید که این مقدار ممکن است برای مدل های مختلف خودروها متفاوت باشد. پس حتما پیش از هر اقدامی دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه نمایید.

بهترین زمان تنظیم فشار باد

لاستیک ها باید در حالی که سرد هستند باد شوند زیرا باد کردن آن ها در زمانی غیر از این، ممکن است منجر به خواندن نادرست میزان فشار هوا شود چرا که گرما، انبساط هوا را به دنبال خواهد داشت. اگر ضروری است تا لاستیک ها را در حالی که هنوز گرم هستند باد کنید، باید 2 PSI اضافی برای جبران فشار هوای منبسط شده داخل لاستیک های خود اضافه کنید. همچنین اگر وسیله نقلیه شما بار سنگینی را حمل می کند یا مسافران اضافی با شما سفر می کنند، باید 2 الی 3 psi دیگر نیز اضافه نمایید.

تنظیم فشار باد لاستیک

اندازه گیری فشار باد لاستیک

امروزه بسیاری از خودروهای مدرن به دستگاه اندازه گیری فشار باد لاستیک ها مجهز شده اند. این سنسورها درون تایرها تعبیه می شوند و به راننده این امکان را می دهند که فشار هر چهار لاستیک را به طور همزمان بررسی کند. همچنین لازم به ذکر است که واحد اندازه گیری فشار باد لاستیک، سه یکای psi، kPa و Bar می باشد.

فشار باد لاستیک ها به مقدار هوای وارد شده به آن ها وابسته است و بر حسب یکاهای مذکور بیان می شود. از میان این موارد، psi بیشترین استفاده را دارد. البته باید گفت که این یکاها به سادگی قابل تبدیل به هم هستند.

میزان فشار باد لاستیک بسته به شرایط آب و هوایی

برای چک کردن میزان فشار باد لاستیک در تابستان، نیاز است تا این کار پیش از حرکت خودرو انجام پذیرد. این کار نیازمند دقت تمام است و به سادگی نباید از کنار آن گذشت. آب و هوای تابستان به این معنی است که ممکن است لاستیک های شما به جای افزایش فشار باد، به کاهش فشار باد نیاز داشته باشند. بنابراین دقت کنید که این میزان هوا دقیقا روی عدد عنوان شده توسط سازنده قرار داشته باشد.

توجه کنید که در تابستان، اگر وسیله نقلیه برای مدتی زیر نور مستقیم خورشید باشد، فشار هوای داخل آن منبسط شده و ممکن است تحت تاثیر دما قرار بگیرد. همچنین با سرد شدن هوا، مقداری از فشار باد لاستیک ها کاسته می شود. از این رو لازم است تا با چک کردن مرتب میزان فشار باد لاستیک در زمستان، از مناسب بودن این مقدار اطمینان حاصل کرده و از فرسودگی لاستیک ها جلوگیری نمایید. می توان گفت که باد لاستیک در هوای سرد، به ازای هر 5 درجه، تغییر می یابد.

پیشنهاد ما به شما:  بررسی معایب خودرو دیگنیتی؛ دیگنیتی بخریم یا نه؟

تنظیم فشار باد لاستیک در فصل زمستان

اهمیت فشار باد لاستیک خودرو

باد کردن لاستیک ها به اندازه استاندارد، در نگهداری اولیه وسیله نقلیه شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر این موضوع، در حفظ ایمنی سرنشینان نیز نقش چشمگیری دارد. بنابراین نباید از این موضوع غافل شد و لازم است تا به طور مرتب نسبت به تنظیم فشار باد لاستیک ها اقدام کنید. لاستیک های کم باد هنگام رانندگی گرمای اضافی ایجاد می کنند که می تواند منجر به خرابی لاستیک شود.

با فشار هوای بسیار کم، لاستیک ها می توانند سریع تر فرسوده شوند، سوخت را هدر دهند و بر ترمز و هندلینگ خودرو تاثیر منفی بگذارند. این در حالی است که فشار زیاد هوای درون لاستیک ها هم خطرات خاص خود را به دنبال داشته و می تواند رانندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

تست فشار باد لاستیک با گیج فشار سنج

 

 

سوالات متداول

چرا نباید لاستیک را مطابق با عدد نوشته شده روی آن باد کرد؟

این عدد بیان کننده حداکثر فشاری است که تایر می تواند تحمل کند، نه فشار توصیه شده برای وسیله نقلیه. از این رو نباید هیچگاه لاستیک ها را با این میزان هوا پر کنید چرا که برای شما دردسرساز خواهد شد.

باد کردن بیش از حد لاستیک ها چه عواقبی دارد؟

لاستیک ها نیاز به فشار هوای استانداردی دارند و عدم رعایت این موضوع، می تواند تجربه یک رانندگی بد را برای شما به همراه داشته باشد. همانطور که لاستیک های کم باد، سایش زود هنگام و افزایش اصطکاک را به دنبال دارند، باد کردن زیاد از حد آن ها نیز، تاثیر منفی بر فرسودگی لاستیک و عملکرد خودرو خواهد داشت و قطعاً بر برنامه تعمیر و نگهداری شما در هنگام تعویض آن ها تأثیر می گذارد.

چرا باید فشار باد لاستیک ها را هنگام سرد بودن چک کرد؟

وقتی لاستیک ها در امتداد جاده می چرخند، میزان اصطکاک قابل توجه بین آن ها و جاده، گرما ایجاد می کند که هم دما و هم فشار هوای داخل لاستیک را افزایش می دهد. از این رو برای چک کردن فشار باد لاستیک ها لازم است تا حداقل چند ساعت پس از ثابت بودن خودرو، این کار را انجام دهید.

واحد سنجش فشار باد لاستیک چیست؟

در بیشتر مواقع فشار باد لاستیک را با واحد psi بیان می کنند. البته کیلو پاسکال (Kpa) یکای دیگری برای بیان این مورد می باشد. هر کیلو پاسکال برابر 0.145 psi است.

چه زمانی باید باد لاستیک ها را چک کرد؟

در حالت ایده آل، باید حداقل یک یا دو بار در ماه فشار باد لاستیک ها را در مراکز مربوطه بررسی کنید، زیرا به طور میانگین فشار باد لاستیک ها در هر ماه حدود ۲ تا ۳ PSI کاهش می یابد. اگر به طور مرتب لاستیک های خود را بررسی کرده و میزان فشار باد آن ها را تنظیم کنید، به کاهش پوسیدگی لاستیک ها، افزایش ایمنی در هنگام رانندگی و همچنین به صرفه جویی در سوخت خودرو کمک خواهید کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *