لوگوی کیان خودرو

کیان‌خودرو

آموزش تعویض لنت عقب پراید

آموزش تعویض لنت عقب پراید؛ 7 مرحله تعویض لنت عقب پراید

لنت خودرو یکی دیگر از اجزای حیاتی این وسیله نقلیه است که پس از مدتی فرسوده شده و نیاز به جایگزینی دارد. اما تعویض این قطعه به همین سادگی ها هم نیست و نیازمند دانش و مهارت کافی می باشد. از این رو ما در این مقاله، مراحل تعویض لنت عقب پراید را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. بنابراین پس از مطالعه این محتوا، آموزش تعویض لنت عقب پراید 131 را در می یابید و خواهید دانست:  علائم فرسودگی لنت ترمز چه مواردی هستند؟ نحوه رگلاژ لنت عقب پراید به چه صورت می باشد؟ و آیا نحوه تعویض لنت عقب پراید 111 با لنت جلو تفاوت دارد یا خیر؟ پس با ما همراه باشید.

لنت ترمز چیست؟

در سیستم ترمز، لنت ها قطعاتی هستند که با ایجاد اصطکاک، چرخش چرخ ها را کند کرده و در نهایت سبب توقف خودرو می شوند. زمانی که پدال ترمز را می فشارید، لنت ها بر روی دسیک فشار وارد کرده و از سرعت حرکت آن ها می کاهند. با تداوم این امر، خودرو متوقف می شود. در اثر این اصطکاک و گرمای شدید به وجود آمده، با گذشت زمان لنت ها فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند. بنابراین اگر با خرید خودرو اقساطی و یا نقدی، مالک این وسیله نقلیه حیاتی شده اید، لازم است تا از سلامت لنت ها اطمینان یابید.

 

آموزش تعویض لنت و کاسه چرخ عقب پراید

اگر مدت ها پس از خرید اقساطی سایپا، طبق هر یک از علائم خرابی و تمام شدن لنت خودرو تشخیص دادید که وسیله نقلیه شما به لنت های جدید نیاز دارد، می توانید در ادامه این مقاله با طرز تعویض لنت عقب پراید آشنا شوید. مراحل انجام این کار به شرح زیر است:

پیشنهاد ما به شما:  ریمپ چیست؟ + مزایا و معایب آن

بلند کردن چرخ از روی زمین به کمک جک

برای شروع کار لازم است تا چرخ عقب را از روی زمین بلند کنید. برای این کار باید از جک استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید که پیش از اقدام، حتما از ثابت بودن ماشین اطمینان یابید. پارک کردن خودرو در مکانی صاف و بدون شیب، قرار دادن آن در حالت دنده 1 و کشیدن ترمز دستی از ضروریات این مرحله هستند.

 

باز کردن چرخ خودرو

در مرحله دوم از روش تعویض لنت عقب پراید، نوبت به باز کردن چرخ خودرو می رسد. در این بخش الزامی است که ترمز دستی را آزاد کنید چرا که درگیر بودن آن، برداشتن کاسه چرخ را سخت تر می کند. قالپاق را بیرون آورده و کاسه گریس روی بلبرینگ ها را باز نمایید. این کار با استفاده از یک پیچ گوشتی و چکش که به آرامی به این کاسه ضربه وارد کنند، صورت می پذیرد. توجه کنید که اگر ماشین خود را از طرح های فروش اقساطی خودرو های خارجی خریده اید، این روش به کار شما نخواهد آمد.

جدا کردن خار خورشیدی

در زمان تعویض لنت عقب پراید و پس از باز کردن کاسه گریس، نوعی خار را مشاهده خواهید کرد. با انبردست، پایه های دو طرف خار را صاف کرده و یک ضربه کوچک به آن وارد کنید. اکنون با استفاده از آچار فرانسه و یا آچار قفلی، این خار را جدا نمایید.

باز کردن کاسه چرخ پراید

باز کردن مهره چرخ

در مرحله چهارم از آموزش ساده نحوه تعویض لنت عقب پراید، لازم است تا با همان ابزار در دست، مهره چرخ را باز کنید. بنابراین اگر که طرح فروش اقساطی سایپا 151 را تجربه کرده اید و یا مالک عضو دیگری از خانواده پراید هستید. پس از باز کردن مهره، با یک ضربه ساده، بلبرینگ چرخ جدا خواهد شد.

پیشنهاد ما به شما:  فشار باد لاستیک در خودروهای مختلف باید چه میزان است؟

خارج کردن لنت های قدیمی

پس از طی کردن مراحل فوق، کاسه چرخ باز شده و به سادگی خارج می شود. در این گام از آموزش تعویض لنت عقب پراید صبا و یا دیگر مدل ها، لنت های چرخ را مشاهده خواهید کرد. البته باید بدانید که پیش از باز کردن لنت ها، لازم است تا رگلاژ آزاد شود. این کار با وارد کردن ضربه صورت می پذیرد. سپس می توانید دو خار لنت را با استفاده از انبردست چرخانده و به راحتی آن ها را خارج نمایید. البته توجه داشته باشید که پس از ثبت نام در طرح فروش خودرو صفر، شما تا مدت ها نیازی با انجام این تعمیرات نخواهید داشت.

سیستم ترمز عقب پراید

جایگذاری لنت های جدید

اما حال وقت آن رسیده است که لنت های جدید را جایگذاری کنید. از آنجا که لنت های عقب پراید، چپ و راست ندارند، می توانید یکی از آن ها را انتخاب کرده، در محل مناسب قرار دهید و با استفاده از انبردست، خار آن را بچرخانید. در قسمت بعد، فنر بالا را بر روی لنت اول قرار داده و به همان صورت لنت دوم را نیز جا بزنید. در آخر فنر پایین را نیز متصل کنید.

 

بستن چرخ ماشین

در نهایت در آخرین مرحله از آموزش تعویض لنت عقب پراید 132 باید کاسه چرخ را ببندید. حتما دقت کنید که به اندازه کافی گریس در آن وجود داشته باشد. در غیر اینصورت برای افزایش طول عمر بلبرینگ ها لازم است تا آن را گریس کاری نمایید. همچنین هنگام بستن مهره چرخ، از سفت کردن زیادی آن خودداری کنید چرا که لازم است تا چرخ به راحتی بچرخد. توجه داشته باشید که پس از بستن چرخ، نباید هیچ گونه مشکل و صدای خرخری از آن منتشر شود. بروز هر یک از این موارد نشان دهنده مشکلی در کار شماست.

جزییات ترمز عقب پراید

چرا لنت ترمز نیاز به تعویض دارد؟

رانندگی با لنت های فرسوده یکی از بزرگ ترین خطرات موجود برای رانندگان است. از این رو ما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل طریقه تعویض لنت عقب پراید را برای شما توضیح دهیم. از طرفی تعویض به موقع لنت ها علاوه بر حفظ ایمنی بیشتر، به افزایش طول عمر اجزای سیستم ترمز و بهبود تجربه رانندگی شما کمک می کند. بنابراین اگر مدت زیادی است که از لنت های خود غافل بوده اید، لازم است هر چه سریع تر برای تعویض لنت پراید به یک مکانیکی مراجعه نمایید.

پیشنهاد ما به شما:  نقد و بررسی برلیانسh320 ؛ همه چیز درباره خودروی برلیانس اچ 320

 

 

سوالات متداول

لنت ترمز چه انواعی دارد؟

لنت های ترمز در انواع مختلفی ساخته می شوند که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. لنت های سرامیکی، فلزی، نیمه فلزی و ارگانیک از جمله آن ها هستند.

لنت ترمز هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارد؟

زمان تعویض لنت ترمز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. شیوه رانندگی، مسافت پیموده شده، رانندگی در مناطق شهری یا جاده و … از جمله این عوامل هستند. اما به طور کلی بهتر است پس از طی کردن مسافت 40 الی 50 هزار کیلومتر نسبت به تعویض لنت ها اقدام کنید. توجه داشته باشید که لنت های جلو در معرض فرسودگی بیشتری قرار داشته و لازم است تا زودتر از لنت های عقب جایگزین شوند.

علائم فرسودگی لنت ترمز چیست؟

لرزش پدال ترمز هنگام فشردن، شنیدن شدن صداهای غیرطبیعی از چرخ ها، روشن شدن چراغ چک و کشیده شدن فرمان از اصلی ترین علائم نشان دهنده فرسودگی لنت های ترمز هستند.

عواقب فرسوده بودن لنت ترمز چیست؟

یک لنت فرسوده می تواند به کاسه چرخ آسیب رسانده، زمان واکنش ترمز را کاهش داده، سبب لرزش خودرو به هنگام ترمز گرفتن شده و در آخر موجب فرسایش تایرهای خودروی شما شود.

هزینه تعویض لنت ترمز چقدر است؟

این هزینه به عوامل مختلفی وابسته است. نوع وسیله نقلیه، نوع لنت انتخابی، سالم بودن دیگر اجزای ترمز و … از جمله مواردی هستند که می توانند بر روی این هزینه تاثیر بگذارند. بنابراین بهتر است برای اطلاع دقیق از آن به یک مرکز مکانیکی مطمئن مراجعه فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *