لوگوی کیان خودرو
گیربکس دوکلاچه چیست و چگونه کار می کند

گیربکس دوکلاچه چیست و چگونه عمل می کند؟

اگر در مورد خودروهای امروزی تحقیق کرده باشید، احتمالاً نام گیربکس های دوکلاچه یا DCT را شنیده اید و ممکن است از خود بپرسید که گیربکس DCT چیست؟ و چگونه عمل می کند؟

در خودرویی که گیربکس معمولی دارد، کلاچ، موتور را برای چند لحظه از گیربکس جدا می کند تا راننده بتواند از یک دنده به دنده دیگر سوئیچ کند.

برای انجام این کار، راننده با فشردن پدال کلاچ، گیربکس را از موتور جدا می کند. سپس با رها کردن آن و اعمال فشار مناسب به پدال گاز، سبب تغییر در شتاب خودرو می شود. لازم به ذکر است که این روش به درجه ای از مهارت نیاز دارد که تسلط به آن برای برخی بسیار چالش برانگیز است.

از این رو برای آسان تر کردن رانندگی، خودروسازان به دنبال راه هایی برای خودکارسازی این فرآیند بودند.

امروزه چندین نوع مختلف گیربکس اتوماتیک کار تعویض دنده را برای ما انجام می دهند. اتومات های معمولی از مبدل های گشتاور برای تسهیل در تعویض دنده استفاده می کنند. گیربکس cvt دوکلاچه از تسمه یا زنجیر و قرقره برای تعویض دنده استفاده می نماید. اما از آنجا که موضوع این مقاله گیربکس دوکلاچه (DCT) است در ادامه بیشتر به بیان جزئیات این مدل خواهیم پرداخت.

گیربکس دوکلاچه چیست؟

در اصطلاح خودرویی، یک کلاچ، میل لنگ انتقال دهنده نیروی موتور را از گیربکس جدا می کند، بنابراین راننده می تواند از یک دنده به دنده دیگر بدون ایجاد هیچگونه اتصالی سوئیچ کند.

یک گیربکس دوکلاچه همانطور که از نامش پیداست، دارای دو کلاچ و البته دو گیربکس می باشد که به طور هماهنگ کار می کنند. این قابلیت در برخی از محصولات بهمن موتور، کرمان موتور و تعدادی از خودروهای خارجی به چشم می خورد.

علاوه بر این، گیربکس های دوکلاچه نیازی به تعویض دستی راننده از یک دنده به دنده دیگر با استفاده از اهرم دنده ندارند. در عوض، فرآیند انتخاب دنده به طور خودکار انجام می شود تا یک DCT بتواند به عنوان یک گیربکس اتوماتیک عمل کند. اما همانطور که توضیح خواهیم داد، دنده ها را به همان روشی که یک گیربکس اتوماتیک معمولی با مبدل گشتاور انجام می دهد، انتخاب نمی کند.

جادوی گیربکس دوکلاچه این است که می تواند خیلی سریع از یک دنده به دنده دیگر تغییر کند. این تعویض سریع امکان پذیر است زیرا در حالی که یک دنده در یکی از دو گیربکس داخلی در DCT درگیر است، دنده بعدی در گیربکس داخلی دوم از قبل انتخاب شده و برای درگیری فوری آماده است.

بنابراین، انتقال از یک دنده به دنده دیگر صرفاً در میلی ثانیه طول می کشد و باعث می شود که تعویض دنده با یک DCT بسیار سریع تر از یک گیربکس دستی سنتی یا یک گیربکس اتوماتیک معمولی باشد. عملکرد گیربکس دوکلاچه به ویژه در اتومبیل های مسابقه ای نقش چشمگیری دارد، جایی که ثانیه ها می توانند تفاوت بین برد و باخت را تعیین کنند.

پیشنهاد ما به شما:  ترمز دستی چیست؟ + 4 روش رگلاژ ترمز دستی در خودروهای مختلف

بنابراین اگر شما هم به دنبال خرید اقساطی خودرو داخلی هستید، پیشنهاد می کنیم خرید یک مدل مجهز به گیربکس دوکلاچه DCTرا از دست ندهید.

گیربکس دوکلاچه چگونه کار میکند

گیربکس دوکلاچه چگونه کار می کند؟

اگر شما هم خواهان ثبت نام در طرح فروش اقساطی محصولات کرمان موتور هستید و می خواهید مدلی را انتخاب کنید که به سیستم DCT مجهز باشد، لازم است پیش از هر چیز با نحوه استفاده از گیربکس دو کلاچه و شیوه عملکرد این سیستم انتقال آشنا شوید.

در گیربکس دوکلاچه، دو مجموعه کلاچ به صورت واحد کار می کنند. در این میان، یکی شامل مجموعه ای از چرخ دنده های زوج و دیگری دارای مجموعه ای از چرخ دنده های فرد است. در یک موتور 6 دنده، یک شفت کلاچ دارای دنده 2، دنده 4 و دنده 6 است و محور دیگر شامل دنده 1، دنده 3 و دنده 5 به همراه دنده عقب می باشد.

دو کلاچ این گیربکس به طور متحدالمرکز به شفت های ورودی خودرو متصل می شوند. هنگامی که موتور ماشین با یک شفت کلاچ درگیر می شود، سیستم انتقال آن شفت دیگر را آماده نگه می دارد تا دنده بعدی بتواند در هر لحظه متصل و فعال شود.

با این حال، شما نیازی به مداخله یا ارائه اطلاعات دستی خود برای تعویض دنده گیربکس دوکلاچه در همه این موارد ندارید. سیستم انتقال به درستی تمام این پیچیدگی ها را کنترل می کند. همینطور دنده احتمالی بعدی را حدس می زند تا جریان حرکت و عملکرد موتور با اختلال مواجه نشود.

انواع گیربکس دوکلاچه

این نوع گیربکس را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد؛ گیربکس دو کلاچه تر و گیربکس دو کلاچه خشک. عملکرد هر یک از این دو مدل متفاوت است که در ادامه ضمن بررسی این اختلافات، مروری هم بر ویژگی‌های مثبت و منفی گیربکس DCTدر هر دو مدل نام برده خواهیم داشت:

گیربکس دوکلاچه تر

این مدل گیربکس، برای عملکرد بهتر به روغن گیربکس یا واسکازین نیاز دارد که این مورد به عنوان اصلی ترین تفاوت آن با گیربکس DCT خشک شناخته می شود. گیربکس دوکلاچه تر به دلیل استفاده از روغن، اصطکاک کمتری ایجاد می کند که سبب طول عمر بیشتر قطعات می شود.

البته باید اشاره کرد که قیمت بالا، اصلی ترین نقطه ضعف این مدل است که عده ای را از خرید فیدلیتی 5 نفره با گیربکس دوکلاچه منصرف کرده است.

گیربکس دوکلاچه خشک

اما برخلاف گیربکس DCT تر، گیربکس دوکلاچه خشک برای انجام فعالیت خود به روغن نیاز ندارد. در این مدل، گیربکس با استفاده از ایجاد اصطکاک بین دو سطح می تواند فرایند انتقال سرعت را انجام دهد.

مصرف سوخت کمتر به خصوص در سرعت های پایین اصلی ترین ویژگی مثبت این مدل است که متقاضیان بسیاری را به سمت طرح فروش خودرو با شرایط مناسب جذب کرده است. البته لازم است به ذکر است که هزینه نگهداری بالا یکی از مهم ترین مشکلات گیربکس دوکلاچه خشک می باشد.

پیشنهاد ما به شما:  سه نشانه برای تعویض روغن هیدرولیک خودرو

علاوه بر این، داغ شدن گیربکس دوکلاچه خشک در سرعت های بالا به دلیل عدم وجود واسکازین دیگر مشکلی است که این مدل با آن سروکار دارد.

انواع گیربکس دوکلاچه در خودرو

مزایای گیربکس دوکلاچه

هدف از DCT این است که زمان تعویض دنده را به حداقل برساند و از مزایای آن بهبود عملکرد و بهره وری سوخت است. در ادامه بیشتر به بررسی مزایای گیربکس دوکلاچه پرداخته شده است.

افزایش بهره وری سوخت: از آنجایی که گیربکس DCT شما را قادر می سازد تا دنده ها را به آرامی و بدون وقفه تعویض کنید، موتور خودروی شما نسبت به گیربکس های دستی یا تمام اتوماتیک سوخت کمتری مصرف می کند. همین امر به عنوان یکی از دلایل محبوبیت بالای فیدلیتی پرستیژ با گیربکس دوکلاچه شناخته می شود.

شتاب سریع تر: DCT تقریباً یک دهم ثانیه طول می کشد تا روی دنده بعدی حرکت کند و شتاب بگیرد. این به این دلیل است که برای تعویض دنده نیازی به فشار دادن پدال کلاچ و تکان دادن اهرم دنده ندارید.

از بین بردن نویز و شوک های تعویض دنده: فرآیند تعویض دنده بدون صدا دیگر مزیت این مدل گیربکس است. علاوه بر این، از آنجایی که کلاچ حتی در هنگام تعویض دنده همچنان درگیر می ماند، می توانید از تکان های ناشی از تعویض دنده جلوگیری کنید. از طرفی به شما این امکان را می دهد که حتی در ترافیک که نیاز است به طور مکرر دنده را عوض کنید، از سواری بدون دردسر لذت ببرید.

معایب گیربکس های دوکلاچه چیست؟

اما با وجود مزایای فوق، گیربکس های DCT خالی از اشکال نیستند. از جمله اصلی ترین معایب گیربکس دوکلاچه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه نگهداری بالا: به دلیل مکانیسم های پیچیده و کلاچ دوبل، نگهداری از گیربکس های DCT پرهزینه تر است.

تکان خوردن خودرو در سرعت پایین: یکی از معایب گیربکس دوکلاچه در ترافیک، تکان خوردن خودرو است. زمانی که با خودروی مجهز به DCT با سرعت پایین حرکت می کنید و یا در مواقعی که خودرو در دنده عقب قرار دارد، ممکن است با تکان هایی روبرو شوید که سبب ناراحتی سرنشینان می شود.

عدم وجود این قابلیت در همه خودروها: از آنجایی که این مدل گیربکس بسیار گران است، معمولاً فقط در خودروهای سطح بالا در دسترس می باشد. شما با خرید اقساطی KMC K7 با گیربکس دوکلاچه می توانید از این آپشن بهره مند شوید.

راه اندازی مشکل پس از توقف کامل: در حالت توقف کامل، حرکت دوباره کمی مشکل خواهد بود چرا که می توان گفت در این شرایط، گیربکس دوکلاچه فعال نخواهد بود و در مقایسه با تعویض دنده در سرعت های بالا، این کار به صورت کندتری صورت می گیرد.

 

تفاوت گیربکس دوکلاچه با گیربکس اتوماتیک

اکنون قصد داریم به بیان تفاوت گیربکس دوکلاچه با گیربکس CVTبپردازیم. بنابراین اگر برای خرید اقساطی جک s5 با گیربکس دوکلاچه و یا خرید یک مدل مجهز به گیربکس CVT مردد هستید، این قسمت را به دقت مطالعه نمایید.

گیربکس های اتوماتیک معمولی از مبدل گشتاور برای انتقال نیروی موتور به گیربکس و به چرخ ها استفاده می کنند. مبدل گشتاور، انتقال نیرو را ممکن می سازد از طرفی می تواند در سرعت های پایین، نیرو را از گیربکس حذف کند.

پیشنهاد ما به شما:  cvvt چیست؟ علائم خرابی آن کدامند؟

از سوی دیگر باید گفت که گیربکس های متغیر پیوسته (CVT) نوع دیگری از گیربکس های اتوماتیک هستند و محبوبیت فزاینده ای هم به دست آورده اند.

یک CVT از یک سیستم قرقره متحرک همراه با یک تسمه یا زنجیر برای تنظیم نسبت دنده در محدوده وسیعی استفاده می کند. یک گیربکس CVT شامل تعویض گسسته دنده ها از یکی به دیگری مانند یک اتوماتیک معمولی یا یک DCT نیست. همینطور شایان ذکر است که CVT ها معمولاً راندمان سوخت عالی را ارائه می دهند. این امر یکی از دلایل محبوبیت فروش ماشین قسطی مجهز به گیربکس cvt است.

برخلاف یک CVT، گیربکس دوکلاچه مانند یک گیربکس اتوماتیک معمولی دنده ها را تغییر می دهد، اما این کار را با سرعت بیشتر و با اتلاف قدرت بسیار کمتر در انتقال انجام می دهد.

آینده گیربکس دو کلاچه

به نظر می رسد پیشرفت در فناوری گیربکس اتوماتیک معمولی، محبوبیت آینده گیربکس های دوکلاچه را تهدید کند. برخی پیش بینی می کنند که در آینده، مدل های کمتری فناوری DCT را ارائه دهند. البته شایان دکر است که آن دسته از خودروهایی که در حال حاضر دارای این مدل گیربکس هستند، از توانایی خود در تعویض سریع دنده با حداقل از دست دادن گشتاور سود می برند.

 

 

سوالات متداول

چه خودروهایی از گیربکس دوکلاچه استفاده می کنند؟

در حال حاضر چندین خودروی لوکس موجود در بازار جهانی به گیربکس دوکلاچه مجهز می باشند که از جمله آن ها می توان به آئودی R8، نیسان GT-R و پورشه 718 و 911 اشاره کرد. اما DCT ها تنها به خودروهای اسپرت سطح بالا محدود نمی شوند. برای مثال، می توان وجود این گیربکس ها را در برخی از محصولات شرکت های کیاموتورز، فولکس واگن، مرسدس بنز، بی ام و، مدل های هیبریدی و پلاگین هیبریدی هیوندای مشاهده کرد.

گیربکس دوکلاچه، اتوماتیک است یا دستی؟

گیربکس دو کلاچه ترکیبی از گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی است. با این حال، این مدل را می توان به عنوان یک گیربکس دستی در نظر گرفت که به طور خودکار کار می کند.

چرا گیربکس دوکلاچه بهتر است؟

DCT ها نسبت به گیربکس های اتوماتیک مصرف سوخت بهتری دارند و نسبت به گیربکس های دستی از عملکرد بهتر و نرم تری برخوردار هستند. از آنجایی که دنده ها به آرامی و با درجه دقت بالا تعویض می شوند، اغلب در عرصه رانندگی به خصوص ماشین های مسابقه ای ترجیح داده می شوند.

طول عمر گیربکس دوکلاچه چقدر است؟

یک سیستم گیربکس دوکلاچه بسیار روان و کارآمد است. طول عمر این مدل گیربکس تا حد زیادی تحت تاثیر شرایط و شیوه رانندگی قرار دارد اما به طور کلی می توان گفت که متخصصان معتقدند این مدل می تواند طول عمری برابر حداقل 10 سال داشته باشد.

اهمیت گیربکس در خودرو چیست؟

بدون گیربکس، هیچ نیرویی در خودرو منتقل نشده و ماشین حرکت نخواهد کرد. موتور یک وسیله نقلیه دائماً در حال چرخش است که گیربکس راهی برای درگیر کردن آن چرخش یا جدا کردن آن به منظور حرکت یا توقف خودرو می باشد.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *