لوگوی کیان خودرو
اجزای مختلف کولر ماشین

کولر ماشین چگونه کار می کند؟ بررسی وظیفه اجزای سازنده کولر ماشین

تنها تصور رانندگی با خودرویی که کولر آن به درستی کار نمی کند، بسیار ناخوشایند است. رانندگی با چنین وسیله ای نه تنها هیچ لذتی ندارد بلکه می تواند سلامت شما را به خطر انداخته و سبب گرمازدگی شود.

از این رو ما در دیگر مقاله از مجله کیان خودرو قصد داریم به بررسی علائم خرابی ترموستات کولر خودرو و دیگر اجزای مهم آن و نحوه قوی شدن کولر ماشین بپردازیم. بنابراین اگر وسیله نقلیه شما هم مدتی است که باد گرم می دهد و کولر آن به خوبی کار نمی کند، با ما همراه باشید.

البته پیش از هر چیز با نحوه عملکرد این بخش کاربردی خودرو و اجزای آن آشنا خواهیم شد.

کولر ماشین چگونه کار میکند؟

اگر شما هم خرید خودرو با تحویل فوری را تجربه کرده باشید، می دانید که تنها با فشردن یک دکمه هوای سرد و دلچسب وارد کابین می شود. اما آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد در واقع بسیار پیچیده و البته جالب است. بنابراین در این بخش به سوال کولر ماشین چگونه کار میکند پاسخ خواهیم داد.

یک سیستم خنک کننده خودرو با چرخاندن مبرد و تبدیل آن از حالت گاز به مایع و سپس بازگشت دوباره آن کار می کند. همینطور که مبرد تغییر حالت می دهد، گرما و رطوبت را از وسیله نقلیه جذب کرده و به سیستم اجازه می دهد هوای خنک و خشک ساطع کند. در واقع در این چرخه هوای بیرون توسط سیستم دمیده شده، خنک شده و سپس به درون کابین فرستاده می شود.

آشنایی با کولر خودرو

اجزای مختلف کولر ماشین

چه خرید اقساطی خودرو داخلی را تجربه کرده باشید و چه به سراغ خرید یک مدل خارجی رفته باشید، وسیله نقلیه شما به یک سیستم خنک کننده مجهز می باشد. این سیستم خود از بخش ها و اجزای مختلفی تشکیل شده که با یکدیگر همکاری می کنند. در ادامه به معرفی اجزای مختلف کولر ماشین پرداخته شده است:

کمپرسور

یک کمپرسور از قرقره ای که از طریق یک تسمه به میل لنگ موتور متصل است، تشکیل شده است. این جز حیاتی که به عنوان قلب سیستم عمل می کند، با بهره مندی از چندین پیستون، گاز کم فشار و با دمای پایین را مکیده و آن را به گاز پرفشار و با دمای بالا تبدیل می کنند. در مرحله بعدی کمپرسور این گاز را به کندانسور می فرستد.

پیشنهاد ما به شما:  سه نشانه برای تعویض روغن هیدرولیک خودرو

کندانسور

زمانی که مبرد به کندانسور می رسد، به دلیل تحت فشار بودن، داغ می شود. وظیفه آن جذب این گرما و انتقال آن به خارج از سیستم است. در واقع می توان این قسمت را به عنوان یک رادیاتور کوچک در نظر گرفت که گرما را  به بیرون ساطع می کند.

البته لازم به ذکر است که هوا نیز در اطراف کندانسور جریان دارد که مبرد را هنگام عبور خنک می کند. این باعث متراکم شدن آن و در نتیجه تبدیل شدن به مایعی پرفشار با دمای پایین تر می شود.

خشک کننده

خشک کننده سیستم کولر خودرو دارای یک نقطه ورودی و یک نقطه خروجی است. نقطه ورودی مایع پرفشار را از کندانسور گرفته و آن را از یک سری فیلترها و خشک کننده ها عبور می دهد.

فیلترها، زباله هایی را که ممکن است به درون سیستم وارد شده و به آن آسیب برسانند مانند گرد و غبار، ذرات فلزی و … را حذف می کنند. در نهایت با استفاده از مواد خشک کننده، رطوبت موجود در سیستم را از بین می برند.

شیر انبساط

دیگر مورد از قطعات تشکیل دهنده کولر ماشین، دریچه انبساط است. یک شیر انبساط اساسا کنترل کننده ای برای فشار مبرد است. این قسمت نه تنها به کاهش فشار مبرد کمک می دهد بلکه به سرعت آن را نیز خنک می کند. کارکردن پیوسته و مداوم کولر می تواند اصلی ترین نشانه از علائم خرابی شیر انبساط کولر خودرو باشد.

علائم خرابی ترموستات کولر خودرو

6 علت باد گرم کولر ماشین

کولر خودرو هم مانند سایر قسمت های این وسیله نقلیه ممکن است در اثر عوامل مختلفی خراب شده و بازده اصلی خود را از دست بدهد. از این رو در ادامه با اساسی ترین مشکلات مرسوم کولر ماشین آشنا خواهیم شد. بنابراین اگر پس از خرید خودرو از طریق بهترین شرایط فروش اقساطی خودرو وارداتی با هر یک از نشانه های زیر روبرو شدید، لازم است تا به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه نمایید.

شارژ کم

گاهی سیستم خنک کننده خودروی شما نمی تواند هوای سرد ارائه دهد زیرا با شارژ کم کار می کند. از بین همه علائم خرابی کولر خودرو، این مورد به عنوان شایع ترین دلیلی است که با آن مواجه می شوید. از این رو باید گفت که تنها راه حل این مشکل شارژ مجدد کولر است. بهتر است برای انجام این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

بنابراین اگر تمایلی به خرید ماشین قسطی صفر کیلومتر ندارید و خواهان خرید یک مدل دست دوم هستید، حتما تست سلامت کمپرسور کولر ماشین را انجام داده و از درستی عملکرد آن و دیگر اجزا و نیز شارژ کولر ماشین اطمینان یابید.

پیشنهاد ما به شما:  فرمان برقی خودرو چه ویژگی هایی دارد؟

نشت مبرد

مبرد به عنوان مایع حیاتی کولر ماشین شناخته می شود که نشت آن می تواند یکی دیگر از دلایل احتمالی عدم دمیدن هوای سرد توسط سیستم خنک کننده خودرو باشد. با وجود فشار کم در سیستم، کمپرسور نمی تواند به درستی کار کند و از این رو هوا گرم می شود.

نشتی مبرد می تواند در هر نقطه از اتصالات شیلنگ سیستم اتفاق بیفتد و بنابراین هنگام بررسی آن، به دنبال تجمع احتمالی مواد روغنی باشید. این بررسی برای جلوگیری از کاهش فشار گاز کولر ضروری است.

 انسداد کندانسور

کندانسور خودروی شما در تلاش است تا گاز پرفشار و با دمای بالا که از کمپرسور می آید را به یک مایع خنک تبدیل کند. این فرآیند با استفاده از جریان هوایی که هنگام رانندگی از جلو می آید، صورت گیرد. اما ممکن است با گذشت زمان، گرد و غبار و آلودگی جمع شده و سبب مسدود شدن آن شوند. هنگامی که مبرد بیش از حد گرم شده و به کار خود ادامه دهد، هوای گرمی را از کولر خودرو احساس خواهید کرد.

خرابی کمپرسور

کمپرسور خراب می تواند دیگر علت خنک نکردن کولر ماشین باشد. ممکن است دلایل مختلفی برای نقص این قطعه وجود داشته باشد مانند خطای الکتریکی در مدار و یا نشتی مبرد. از طرفی اگر کمپرسور برای مدت طولانی بدون استفاده بماند نیاز به تعمیر دارد. برای تعمیر سیستم خنک کننده خودرو به دنبال مکانیک خبره باشید.

 فیلتر معیوب

فیلتر خودرو وظیفه جداسازی ذرات گرد و غبار و عدم ورود آن ها به درون سیستم ماشین را به عهده دارد. یک فیلتر هوا معیوب، زباله های وارد شده را به خوبی فیلتر نمی کند و این تجمع زباله می تواند به فن های موتور و کندانسور سیستم خنک کننده خودرو نیز آسیب برساند.

آسیب دیدن فن های موتور

با گذشت زمان و جمع شدن زباله بر روی فن خودرو، ممکن است متوجه انتشار هوای گرم از دریچه کولر ماشین شوید. این مشکل می تواند به موتور وسیله نقلیه آسیب رسانده و مانع از عبور هوای خنک به کندانسور شود.

علت باد گرم کولر ماشین

علائم خرابی کمپرسور

تا اینجا به آشنایی با کولر خودرو پرداختیم و اطلاعات ارزشمندی در خصوص این سیستم به دست آوردیم اما اکنون بحث به نحوه تست کمپرسور کولر خودرو می رسد.

همانطور که دانستیم، کمپرسور نقش موثری در سیستم خنک کننده خودرو دارد اما ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی خراب شده و عملکرد صحیح خود را از دست بدهد. از جمله علت صدای کمپرسور کولر ماشین و علائم خرابی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دمای بالای کابین
  • نشت گاز
  • استشمام بوی بد
  • خراب شده کلاچ
  • ترموستات معیوب

چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده است؟

با وجود تمام آنچه که تاکنون آموختیم، ممکن است اینک بپرسید که چگونه بفهمیم گاز کولر ماشین کم شده است؟ چندین نشانه در وسیله نقلیه شما وجود دارد که بروز هر یک می تواند به عنوان هشداری برای کاهش گاز کولر ماشین عمل کند. در ادامه با این علائم آشنا خواهیم شد:

پیشنهاد ما به شما:  نقد و بررسی برلیانسh320 ؛ همه چیز درباره خودروی برلیانس اچ 320

شنیده شدن صداهای اضافی هنگام روشن بودن کولر خودرو

  • کاهش قدرت خنک کنندگی کولر
  • نشتی در سیستم خنک کننده
  • فرسوده شدن لوله های کندانسور

 

 

سوالات متداول

چرا حذف رطوبت در سیستم خنک کننده ضروری است؟

در این سیستم از طریق مواد خشک کننده، رطوبت موجود از بین می رود زیرا وقتی مبرد به شیر انبساط می رسد، آنقدر سرد است که ممکن است یخ بزند. این می تواند دریچه انبساط را مسدود کرده و در نهایت در عملکرد صحیح سیستم اختلال ایجاد کند.

علت خالی شدن گاز کولر خودرو چیست؟

نفوذ رطوبت به درون سیستم تهویه خودرو، خوردگی قطعات، فرسودگی اجزای سیستم در دراز مدت و آسیب دیدن بخش های مختلف سیستم خنک کننده تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله تصادف از اصلی ترین عوامل خالی شدن گاز کولر خودرو هستند.

هزینه تعمیر سیستم خنک کننده ماشین چقدر است؟

هزینه تعمیر این سیستم در مراکز خدماتی مختلف خودرو متفاوت است. قیمت تعمیر سیستم خنک کننده ممکن است با بررسی کمپرسور، سیم کشی، اتصالات شلنگ و کندانسور افزایش یابد. همینطور لازم به ذکر است که مدل و نوع خودرو بر این هزینه ها تاثیر می گذارد. از این رو توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب بیشتر به هر یک از قطعات خودرو، همواره به طور منظم آن ها را چک کنید.

آیا روشن بودن کولر خودرو بر مصرف سوخت تاثیر می گذارد؟

بله. از آنجا که انرژی مورد نیاز برای کارکرد کمپرسور سیستم خنک کننده از طریق اتصال یک تسمه به موتور خودرو تامین می شود، می توان گفت که روشن بودن کولر بر میزان سوخت مصرفی ماشین تاثیر می گذارد اما طبق تحقیقات صورت گرفته، این میزان به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر برابر 2 لیتر می باشد. کارشناسان این حوزه توصیه می کنند در هنگام رانندگی در جاده، به جای پایین آوردن شیشه ها، کولر خودرو را روشن کنید چرا که پایین بودن شیشه ها موجب افزایش مقاومت خودرو در برابر حرکت و در نهایت سبب افزایش مصرف سوخت می شود.

برای طول عمر بیشتر کولر ماشین به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای اینکه کولر خودروی شما بیشتر طول عمر را داشته باشد، آن را در بازه های زمانی مشخص شارژ کنید، از روشن کردن کولر زمانی که دور موتور بسیار بالا است بپرهیزید، هنگام روشن بودن کولر، پنجره را باز نکنید و در صورتی که از کولر ماشین زیاد استفاده می کنید، به طور مرتب میزان آب رادیاتور را چک نمایید.

3.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *