لوگوی کیان خودرو

کیان‌خودرو

علت روشن شدن چراغ روغن خودرو

5 علت روشن شدن چراغ روغن خودرو + راهکارهای لازم برای خاموش شدن آن

خودرو یکی از با ارزش ترین و کاربردی ترین دارایی های هر شخصی است از این رو لازم است تا به طور منظم مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به تعویض و یا جایگزینی قطعات مختلف آن اقدام شود. همواره در هر خودرویی نشانه هایی وجود دارد که می تواند مشکل به وجود آمده را به راننده هشدار دهد؛ از ایجاد سروصدا در موتور گرفته تا انتشار دود و یا هر مورد دیگری. اما یکی از ساده ترین و مهم ترین نشانه ها در جلوی چشم راننده قرار دارد.

در صفحه کیلومتر شمار روبروی راننده چراغ های مختلفی تعبیه شده است که هر یک می تواند بیانگر مسئله خاصی باشد. یکی از این موارد، چراغ روغن است. چراغی که در صورت بروز مشکلات مربوط به این روغن روشن شده و راننده را آگاه می سازد. بنابراین می تواند از بروز صدمات جبران ناپذیر و هزینه های گزافی جلوگیری نماید. از این رو ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علت روشن شدن چراغ روغن خودرو بپردازیم پس اگر شما هم با این مسئله روبرو شده اید، با ما همراه باشید.

علت روشن شدن چراغ روغن ماشین چیست؟

اگر با طرح خرید خودرو اقساطی مالک یک خودروی معمولی شده اید احتمالا میدانید که با چرخاندن سوییچ همه چراغ های تعبیه شده در صفحه ی کیلومترشمار ماشین روشن میشود، یا اگر با خرید اقساطی خودرو های خارجی مالک یک ماشین لوکس شده اید، احتمالا خودروی شما دارای سیستم کیلس میباشد که با فشردن دکمه آن همه چراغ های تعبیه شده در صفحه کیلومترشمار ماشین روشن می شود.

بنابراین با توجه به این موضوع باید گفت که روشن شدن چراغ روغن قبل از استارت امری طبیعی است اما اگر پس از استارت زدن ماشین باز هم شاهد روشن ماندن این چراغ بودید، باید سریعا نسبت به بررسی آن اقدام کنید و از حرکت دادن خودرو خودداری کنید چرا که این چراغ مشکلی را در سیستم موتور و روغن موتور هشدار می دهد. در ادامه به بررسی 5 علت این اتفاق پرداخته ایم پس با ما همراه بمانید.

پیشنهاد ما به شما:  8 علت روشن شدن چراغ چک + روش های عیب یابی آن

یادآوری تعویض روغن موتور

اگر به تازگی خرید اقساطی خودرو های داخلی با اقساط 60 ماه و یا مدل های خارجی را تجربه کرده اید، باید به زمان تعویض روغن موتور توجه داشته باشید. در برخی از مدل ها با فرا رسیدن این زمان، چراغ هشدار روغن روشن می شود.

پایین بودن سطح روغن موتور

روغن موتور، مایعی حیاتی در وسیله نقلیه شماست که در صورت عدم وجود آن، کاهش کیفیت و آلودگی و یا کم شدن روغن، موتور شما در معرض آسیب جدی قرار می گیرد. از این رو توصیه می کنیم اگر مدتی کوتاهی است از طریق خرید خودرو بصورت اقساطی مالک یک خودرو شده اید، روشن ماندن چراغ روغن را جدی بگیرید و با بررسی گیج روغن نسبت به پایین بودن سطح آن آگاه میشوید.

فشار کم روغن موتور

وقتی چراغ روغن روشن شد، بهتر است خودروی خود را خاموش کرده و تا رفع مشکل از آن استفاده نکنید. فشار کم روغن به عنوان یکی از شایع ترین دلایل روشن شدن چراغ روغن موتور شناخته می شود و خاموش کردن خودرو می تواند از آسیب های مخربی جلوگیری نماید. البته لازم است پیش از خاموش کردن ماشین کمی به آن گاز بدهید. تا در صورتی که شاهد خاموش شدن چراغ روغن با گاز دادن شدید، باید بدانید که فشار روغن موتور شما کم است که با افزایش دور موتور، این چراغ هم خاموش می شود. از این رو باید گفت که وقتی چراغ روغن روشن می شود، همیشه نشانه فاجعه نیست. بعضی مواقع این چراغ زمانی روشن می شود که حسگر روغن نیاز به تعویض دارد.

دلایل روشن شدن چراغ روغن

کار نکردن پمپ روغن موتور

اگر سطح روغن خودرو خود را بررسی کرده اید و سنسور هم سالم است، باید به سراغ مورد بعدی برویم،که این اتفاق را می توان به کم بودن فشار روغن و یا کار نکردن پمپ روغن نسبت داد.که یک علت روشن شدن چراغ روغن تیبا این مسئله خواهد بود. البته باید بدانید که پمپ روغن در قسمت پایینی موتور در داخل ظرف روغن قرار دارد و تعویض آن آسان نیست. بنابراین لازم است تا به یک مرکز خدمات حرفه ای مراجعه کنید. البته پس از خرید خودرو به صورت صفر کیلومتر به این زودی ها با چنین مشکلی روبرو نخواهید شد.

پیشنهاد ما به شما:  چگونه در هنگام روشن شدن چراغ بنزین ایمن برانیم؟

سیستم روغن قدیمی و فرسوده

با گذشت زمان، مدار روغن شروع به فرسودگی می کند. شکاف های کوچک بین قطعات متحرک ممکن است شروع به افزایش اندازه نموده که می تواند باعث افت جزئی فشار و کم کردن روغن شود. یک پمپ کهنه نیز ممکن است همین اتفاق را در پی داشته باشد. در نهایت در نتیجه این امر شاید با روشن شدن چراغ روغن موتور مواجه شوید که خودروی شما نیاز به سرویس دارد. به خاطر قدیمی شدن خودروی پیکان علت روشن شدن چراغ روغن پیکان همین موضوع میتواند باشه. البته اگر از مدل ماشین خود خسته شده اید و تمایلی به تعمیر آن ندارید، خرید اقساطی سایپا با تحویل فوری می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. همچنین اگر به دنبال علت روشن شدن چراغ روغن بعد از گرم شدن ماشین هستید، بررسی این مشکل و یا دیگر قطعات برقی مرتبط، خالی از لطف نیست.

علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا

علت روشن شدن چراغ روغن پراید در حالت درجا و یا حتی دیگر مدل های خودرو، می تواند به دلیل هر یک از موارد مذکور باشد. همینطور علاوه بر مشکل در روغن موتور ماشین، خرابی فیلتر و یا پمپ روغن از دیگر مواردی هستند که به عنوان علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا شناخته می شوند.از این رو لازم است در صورت مواجه با این مشکل، خودروی خود را به دست یک مکانیک با تجربه بسپارید تا عیب آن را برطرف کند.

اگر خرید خودرو اقساطی ایران خودرو با اقساط مناسب مثل پژو پارس یا سمند ef7 داشته اید باید بدانید یک علت روشن شدن چراغ روغن و استپ پژو پارس و یا برخی دیگر از ماشین های شرکت ایرانخودرو کیفیت پایین روغن های موجود در بازار میباشد حتما توجه داشته باشید سرویس های دوره ای خودرو خود را به موقع انجام دهید تا از تشکیل رسوبات و لجن در کف کارتل و لوله های روغن جلوگیری شود. همیشه سعی کنید به تعویض روغنی های معتبر مراجعه کنید، همچنین توجه داشته باشید روغنی که کارخانه سازنده خودرو توصیه کرده را استفاده کنید.

موارد مرتبط با روشن شدن چراغ روغن خودرو

هنگام روشن شدن چراغ روغن خودرو چه باید کرد؟

اگر در حال رانندگی با ماشین دوست داشتنی خود هستید و چراغ روغن خودرو روشن شده است، به هیچ وجه نباید این مسئله را نادیده بگیرید. بنابراین لازم است ابتدا از جاده خارج شده و ماشین را متوقف کنید. برای جلوگیری از بروز آسیب دیدن موتور، باید ماشین را خاموش نموده سپس سطح روغن را بررسی کنید. برای این کار اول میله اندازه گیری در مخزن روغن را بردارید و آن را پاک نمایید، سپس آن را دوباره داخل مخزن قرار دهید. مجدد آن را بیرون بیاورید. چنانچه میله خشک است یا روغن زیادی روی آن وجود ندارد، نباید با ماشین رانندگی کنید تا زمانی که با روغن مناسب به ماشین اضافه کنید. در نهایت با توجه به نکات گفته شده امیدواریم شما عزیزان بتوانید از این پس راحت تر مشکل ماشین خود را شناسایی کرده و در صورت روشن شدن چراغ روغن در دور موتور پایین و یا در دیگر موارد گفته شده، بهترین اقدام را انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما:  همه چیز درباره وام خرید خودرو

 

سوالات متداول

روغن موتور خودرو چه وظیفه ای به عهده دارد؟

روغن موتور یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین سیالات موجود در خودرو است که شامل ترکیبات شیمیایی بوده و به عنوان شوینده، خنک کننده، کاهش دهنده اصطکاک، تمیز کننده، بازدارنده خوردگی و بهبود دهنده شاخص ویسکوزیته عمل می کند. با استفاده از این روغن، قطعات موتور روانکاری شده و طول عمر بسیار بالاتری خواهند داشت.

چطور بفهمیم روغن موتور به تعویض نیاز دارد؟

روشن شدن چراغ روغن موتور می تواند یکی از نشانه های موجود برای تعویض این مایع باشد. در ضمن همیشه سعی داشته باشید روغن موتور خود را پس از طی کردن مسافت 5000 کیلومتر تعویض کنید.

تمام شدن روغن موتور، چه عواقبی برای خودرو دارد؟

در صورتی که روغن موتور خودرو تمام شود، روانکاری بین قطعات از بین رفته و آن ها روی هم ساییده می شوند. کار کردن موتور در چنین شرایطی باعث آسیب جدی به آن شده و می تواند در نهایت آن را از کار بیندازد. بنابراین چک کردن مرتب سطح روغن موتور و تعویض به موقع آن، خودروی شما را از صدمات جبران ناپذیر مصون می دارد.

روغن موتور را هر چند وقت یکبار عوض کنم؟

این زمان بسته به خودروهای مختلف، متفاوت است. برخی از شرکت های خودروسازی تعویض روغن را پس از پیمودن 5000 کیلومتر و یا گذشت زمان 6 ماه مناسب می دانند. این در حالی است که بعضی از ماشین ها تا یکسال و یا مسافت 12000 کیلومتر به روغن جدید نیاز ندارند. بنابراین برای کسب اطلاع دقیق از این زمان برای وسیله نقلیه خود بهتر است به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه نمایید.

روغن موتور چه رنگی است؟

یک روغن سالم به رنگ کهربایی شفاف می باشد.

4/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

7 پاسخ

 1. سلام ماشین ۲۰۶ مدل 95 تا قبل از اینکه دمای موتور به نزدیک ۷۰ نرسه چراغ روغن مشکلی نداره ولی وقتی دمای موتور به ۷۰ رسید درجا چراغ روشن میشه و با گاز زدن یا حین حرکت خاموش میشه. گرم شدن موتور و روشن شدن چراغ قطعا با شل شدن روغن در رابطه مستقیم داره، حالا با توجه به این حالت تشخیص شما چیه؟

  1. سلام منم دقیقا این مشکل رو دارم تا قبل این که ماشین گرم بشه و به تقریبا به 80 برسه چراغ روغن خاموشه ولی به 80 رسید روشن میشه و وقتی دور موتور رو از یک بالا تر میبرم خاموش میشه شما اگر تعمیر کردید و درست شده ممنون میشم راهنمایی کنید ماشین من تیپ 2 هستش روغن و فیلتر روغنم تازه عوض کردم

 2. سلام
  من تیبا 2 دارم ماشینم وقتی روی درجا کار میکنه چراغ روغنش روشن میشه و بعضی وقتا شروع میکنه به چشمک زدن اما یه مقدار که گاز میدم و دور موتور میره روی 1.5 به بالا چراغ روغن خاموش میشه
  روغن ماشینمم تازه عوض کردم و روغن کم نمیکنه میشه راهنمایی کنید

 3. پراید دارم موقعی که ماشین سرده و بنزینم کمه وقتی بخاری و چراغ هارو روشن میکنم چراغ چک روشن میشه و تا اینکه بخاری و چراغو خاموش میکنم دوباره به خوبی کار میکنه البته در حالت گاز مشکلی ندارد علت چی میتونه باشه؟

 4. دلیل اینکه چراغ روغن فقط در حالت استارت سرد روشن میشه چیه؟؟ سپاسگزارم

 5. سلام ماشین من پیکان وانت هست تازه موتور رو تعمیر کردم. الان ماشینو روشن میکنی مشکلی نداره گرم ک میشه چراغ روغن روشن میشه فیلتر روغن کارتریج پمپ روغن. عوض کردم ولی الان کمتر شده ولی بعد یک ساعت کار باز روشن میشه .موتور هم مشکلی نداره کسی میدونه علت روشن شدن چراغ روغن ماشین من چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *