لوگوی کیان خودرو
علت لرزش موتور پراید

بررسی 8 علت لرزش موتور پراید

در هر خودرویی، لرزش موتور طبیعی است. این به علت فعالیت موتور و دیگر بخش های مرتبط با آن می باشد بنابراین جای نگرانی وجود ندارد اما اگر این لرزش شدید شود و احساس ناخوشایندی را برای سرنشینان به وجود آورد، نباید آن را نادیده بگیرید. شایع ترین دلایل لرزش بیش از حد ماشین شما به مشکل در لاستیک ها، چرخ ها، ترمزها، فرمان، سیستم تعلیق و یا موتور ختم می شوند. اما نگران نباشید. ما در دیگر مقاله از کیان خودرو قصد داریم به بررسی علت لرزش موتور پراید در شرایط مختلف بپردازیم پس اگر شما هم با این مشکل روبرو شده اید، توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه بمانید.

بررسی علت های لرزش موتور پراید

1-علت لرزش موتور پراید هنگام حرکت

با خرید اقساطی سایپا شما می توانید مالک یک دستگاه پراید، خودروی نام آشنای ایرانی شوید. در صورتی که پس از مدت ها احساس کردید خودروی شما بیش از حد می لرزد و نسبت به قبل تغییر کرده، باید به دنبال عوامل شناسایی این لرزش باشید. یکی از این موارد، سیستم تعلیق خودرو است. سیستم تعلیق به سیستم فرمان متصل است، بنابراین بروز هرگونه مشکل در این قسمت می تواند از طریق فرمان به راننده هشدار داده شود. نامتعادل بودن سیستم تعلیق، شل بودن اجزای آن مانند شل بودن بلبرینگ ها و یا فرسودگی قطعات وابسته به این قسمت می توانند به عنوان علت لرزش موتور پراید هنگام حرکت شناخته شوند. در صورتی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، هنگام رانندگی در حاشیه جاده ها یا چاله ها لرزش بیشتری را احساس خواهید کرد.

لرزش موتور هنگام رانندگی

2-علت لرزش موتور پراید هنگام گاز دادن

هر گونه آسیب به دسته های موتور می تواند علت لرزش موتور پراید هنگام گاز دادن باشد. این قطعه، موتور را در محفظه خود نگه می دارد و ارتعاشات موتور و ضربه های جاده را جذب می کند. در صورتی که دسته موتورها آسیب دیده باشند، با روشن شدن موتور سبب ایجاد لرزش شده که با گاز دادن، این لرزش ها بیشتر هم می شوند. از این رو توصیه می شود در هنگام خرید و فروش خودرو حتما به طور دقیق موتور و دسته موتور های آن را بررسی کنید.

پیشنهاد ما به شما:  چگونه در هنگام روشن شدن چراغ بنزین ایمن برانیم؟

3-علت لرزش موتور پراید درجا

اگر سیستم مکش سوخت به درستی تنظیم و کالیبره نشده باشد، می تواند باعث ایجاد لرزش موتور در دور پایین و یا حتی در زمان توقف شود. این مشکل به این دلیل است که موتور به درستی تنظیم نشده و نمی تواند نسبت صحیحی از سوخت و هوا را با یکدیگر ترکیب کند. این مشکل نه تنها در پراید، بلکه ممکن است پس از خرید اقساطی خودرو های خارجی هم احساس شود. از این رو نباید آن را نادیده بگیرید.

4-علت لرزش خودرو در سربالایی

اگر برای اولین بار است که از طریق خرید خودرو اقساطی ایران خودرو و یا دیگر شرکت های خودرو سازی مالک یک وسیله نقلیه شده اید، باید بدانید که ماشین شما هر از چند گاهی به بررسی های دوره ای نیاز دارد. یکی از این بررسی ها مربوط به چرخ ها و لاستیک ها می باشد. اگر به دنبال علت لرزش خودرو در سرعت های پایین و یا حتی هنگام شتاب گرفتن ماشین هستید، بهتر است نگاهی به چرخ های خودرو داشته باشید. البته تشخیص این مشکل به سادگی نیست و لازم است به یک آپاراتی مراجعه کنید. بالانس نبودن چرخ ها، لاستیک های فرسوده و یا کم باد و مواردی از این قبیل از جمله دلایل لرزش خودرو هستند.

5-علت لرزش موتور پراید در حالت ایستاده

شمع های فرسوده یا کثیف می توانند باعث سوختن ناقص موتور خودروی بنزینی در یک یا چند سیلندر شوند که علت لرزش موتور پراید در حالت ایستاده است. البته شما تا مدت ها پس از خرید خودرو اقساطی با اقساط 36 ماهه با این مسئله مواجه نخواهید شد. به هر حال در صورت بروز این مشکل، ساده ترین راه برای برطرف کردن آن، تعویض شمع هاست که شما را متحمل هزینه زیادی نخواهد کرد.

نشان دادن لرزش و یا عدم لرزش موتور در حالت ایستاده

6-علت لرزش موتور پراید انژکتوری

اگر شما هم خرید اقساطی خودرو های داخلی با اقساط 36 ماهه را تجربه کرده اید، لازم است تا در بازه های زمانی مشخص، وسیله نقلیه خود را از نظر کارکرد صحیح بخش های مختلف چک کنید. یکی از این موارد مربوط به صافی بنزین است. یک صافی بنزین آلوده مانع رسیدن سوخت مناسب به انژکتورها می شود. بنابراین این اتفاق، علاوه بر وارد آوردن فشار به پمپ بنزین، به عنوان علت لرزش موتور پراید انژکتوری نیز شناخته می شود. از این رو تنها کافی است صافی بنزین خودروی خود را تعویض کنید.

پیشنهاد ما به شما:  9 مورد از اعمالی که نباید در خودرو اتوماتیک انجام داد

7-علت لرزش موتور پراید کاربراتوری

علاوه بر موارد گفته شده، لرزش موتور همچنین می تواند وابسته به نسبت ترکیب هوا و سوخت باشد. فیلتر هوای کثیف یا آسیب دیده، میزان اکسیژن موجود برای فرآیند احتراق و نیز سوخت را کاهش می دهد. این باعث می شود موتور شما به دلیل کمبود هوا و سوخت تکان خورده و لرزش ناخوشایندی را ایجاد کند. حال که دانستید علت لرزش موتور پراید کاربراتوری چیست، می توانید با انجام یک سری تغییرات جزئی مانند تعویض فیلتر هوا، تمیز کردن سیستم مکش سوخت و یا مواردی از این قبیل، مشکل وسیله نقلیه خود را برطرف سازید.

8-علت لرزش موتور پراید هنگام روشن شدن

لرزش خودرو هنگام روشن کردن ماشین تا حدی طبیعی است اما این میزان تکان خوردن زمانی سبب احساس ناراحتی می شود که دور موتور ماشین کمتر از مقدار لازم برای نگه داشتن خودرو در وضعیت عادی باشد. از طرفی این دور موتور آنقدر هم کم نیست که خودرو را خاموش کند. بنابراین این مشکل با لرزش خودرو آشکار می شود.

لرزش موتور هنگام روشن شدن کردن خودرو

آیا لرزش بیش از حد خودرو خطرناک است؟

همانطور که مطالعه کردید ما در این محتوا به بررسی علت لرزش موتور پراید در شرایط مختلف پرداختیم. از این رو سعی کردیم از علت لرزش موتور پراید هنگام روشن شدن برای شرکت های مختلف خودروسازی گرفته، تا علت لرزش موتور پراید یورو 4، به همگی این ها پاسخ دهیم. بنابراین با توجه به آنچه که خواندید این لرزش ها می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. گاه لرزش موتور به سبب اتفاق ساده ای چون ناهماهنگی لاستیک هاست که تعمیر آن وقت و هزینه زیادی از شما نخواهد گرفت.

با این حال برخی از علت ها هم به بخش هایی چون سیستم تعلیق مرتبط هستند که به هیچ عنوان نباید آن را نادیده بگیرید. چرا که در این صورت نه تنها جان سرنشینان را به خطر می اندازید، بلکه در آینده ای نه چندان دور، خود را متحمل هزینه های گزافی خواهید کرد.

پیشنهاد ما به شما:  کولر ماشین چگونه کار می کند؟ بررسی وظیفه اجزای سازنده کولر ماشین

 

 

سوالات متداول

چطور از لرزش موتور خودرو پیشگیری کنیم؟

لرزش خودرو به عنوان نقص در یکی از بخش های وسیله نقلیه است. از این رو شما می توانید با انجام چکاپ های دوره ای ماشین و تعویض به موقع قطعات آن، از بروز مشکلات مختلف از جمله لرزش خودرو پیشگیری نمایید.

علت لرزش فرمان در خودرو چیست؟

یکی از اصلی ترین دلایل لرزش فرمان ماشین، اختلال در سیستم ترمز است. با فشردن پدال ترمز، نیروی یکسانی بین تمامی چرخ ها پخش شده و سبب توقف خودرو می شود. در صورتی که به هر دلیلی این نیرو به طور یکسان توزیع نشده باشد، فشار بر روی برخی از چرخ ها بیشتر خواهد بود که در نتیجه سبب کشیده شدن فرمان و لرزش آن خواهد شد. این یک مشکل جدی است که باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

علت لرزش ماشین در مدل های اتوماتیک چیست؟

برخلاف تصور برخی، خودروهای اتومات هم دچار لرزش می شوند. این اتفاق بیشتر در مواقعی رخ می دهد که دنده را در حالت R و یا D قرار می دهید. از جمله دلایل لرزش ماشین اتومات می توان به مواردی چون معیوب بودن دسته گیربکس، نقص در بلبرینگ ها و چرخ دنده ها، تسمه تایم خراب، بالانس نبودن چرخ ها، اختلال در سیستم ترمز، شمع های خراب و فرسوده، آلوده بودن فیلتر هوا و بنزین و یا اکسل آسیب دیده اشاره کرد.

علت لرزش ماشین در هنگام نیم کلاچ چیست؟

این مشکل را می توان به چندین عامل مختلف نسبت داد. تاب برداشتن دیسک و صفحه اصلی ترین عاملی است که می تواند سبب لرزش خودرو شود که این عامل میتواند باعث لرزش خودرو در سربالایی هم شود. علاوه بر این، سیم کلاچ ریش ریش شده، وجود شکستگی در شاسی و بوش های دو شاخ کلاچ از دیگر دلایل لرزش ماشین در هنگام نیم کلاچ هستند.

علت لرزش موتور سیکلت چیست؟

همانند خودرو، موتور سیکلت هم از یک سیستم تعلیق برخوردار است و این سبب لرزش های طبیعی در این وسیله می شود. اما عواملی هستند که می توانند این لرزش را بیشتر کرده و سبب اختلال در موتور شوند. این عوامل عبارتند از معیوب بودن صفحه کلاچ، تاب برداشتن و به هم خوردن تعادل چرخ ها، شل شدن پیچ و مهره ها و یا شکستگی اگزوز موتور.

 

3.8/5 - (6 امتیاز)

7 پاسخ

 1. سلام 6من 206 تیپ 5 مدل 98 دارم کارکرد حدوده 29 هزار تاعه صبح ها موقع بعد از استارت زدن لرزش شدید اتاق داره و بعد رفع میشه و در بعضی مواقع هنگام ایست کامل هم اتاق می‌لرزه چیکار کنم؟

  1. میتونه از احتراق ناقص در موتور باشه پمپ بنزین و موتور رو چک بکنید

 2. سلام من آریزو 5 دارم وقتی ماشین خلاص هست هیچ لرزشی نداره ولی وقتی دنده رو روی D میزارم ماشین شروع میکنه به لرزش و وقتی شروع به حرکت میکنم یا دنده رو خلاص میکنم لرزشش قطع میشه. من شمع‌ و وایر ماشین رو عوض کردم ولی هنوز هم ماشین میلرزه.
  دوستان اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم منو راهنمایی کنه

 3. سلام موقع نیم کلاچ کردن ماشینم به شدت شروع به لرزش میکنه! علتشو نمیدونید؟
  ماشینم تیباس

 4. سلام ماشین من پراید هستش. وقتی میزنم دنده چهار یا پنج خیلی لرزش داره چیکار کنم؟ البته صفحه کلاچ رو تازه عوض کردم.

 5. ماشین من پراید مدل 91 هستش دیسک و صفحه رو عوض کردم و گیربکس رو باز کردم و لوازمش رو عوض کردم. بعد از آن هم هنگام درجا و هم هنگام حرکت ماشین من لرزش داره.
  دسته موتور هارو هم عوض کردم اما درست نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *