لوگوی کیان خودرو
بهترین ضد یخ

آشنایی با بهترین ضد یخ ایرانی و خارجی

خودروها برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد به مایع خنک کننده و یا به عبارت دیگر ضد یخ نیاز دارند. ضدیخ یک مایع مهم برای خودرو است از جمله وظایف ضدیخ، جلوگیری از ترک خوردن محفظه‌ها و لوله‌های حاوی آب، به هنگام انجماد و منبسط شدن آن است و همچنین کاهش حرارت موتور از طریق پدیده «همرفتی» و انتقال حرارت جابجایی است. مواد ضدخوردگی نیز به ضدیخ‌ها اضافه می‌شوند چراکه در رادیاتور خودروها، آلیاژها و فلزاتی همچون آلومینیوم، چدن، مس و برنج  وجود دارند که باید در برابر خوردگی محافظت شوند. بهترین مایع خنک کننده موتور دارای نقطه جوش بالا و نقطه انجماد پایین است. با توجه به مطالب فوق، ما در این مقاله از کیان خودرو قصد داریم شما را با بهترین ضد یخ های موجود در بازار آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

معرفی ضد یخ

خنک کننده ها رنگ های مختلفی دارند و این به دلیل مواد شیمیایی است که از آن ها ساخته شده اند. رنگ سبز نشان دهنده خنک کننده هایی است که با استفاده از فناوری اسید معدنی (IAT) فرموله شده اند، در حالی که خنک کننده های نارنجی از فناوری اسید آلی (OAT) استفاده می کنند و تقریباً سه سال بیشتر دوام می آورند. شایان ذکر است بدانید که از واتر پمپ برای حرکت مایع خنک کننده در موتور استفاده می شود، اما اگر واتر پمپ معیوب باشد، مایع خنک کننده نمی تواند به درستی از داخل موتور عبور کند.

افزودنی ها یا ترکیب خنک کننده ها، ویژگی های اضافی برای بهبود عملکرد موتور خودرو فراهم می آورند. یک افزودنی رایج، آب مقطر است که حدود نیمی از مایع رادیاتور را در بر می گیرد. اتیلن گلیکول نیز یک افزودنی محبوب می باشد زیرا نقطه انجماد پایینی دارد. این دمای انجماد پایین نیز آن را به محصولی ارزان برای تولید تبدیل می کند. بنابراین پس از خرید خودرو اقساطی ایران خودرو با اقساط مناسب و یا دیگر شرکت های خودروسازی، لازم است به انتخاب بهترین نوع ضد یخ بپردازید.

اضافه کردن ضد یخ به خودرو

انواع ضد یخ

ضد یخ ها در چندین مدل مختلف تولید و عرضه می شوند. هر یک از این مدل ها ویژگی ها و خواص مخصوص به خود را دارند بنابراین مهم است که پس از خرید خودرو اقساطی با اقساط 60 ماهه، ضد یخ مناسب با وسیله نقلیه خود را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی این انواع پرداخته ایم.

ضد یخ 50/50

این خنک کننده ها از قبل حاوی 50 درصد آب مقطر هستند، بنابراین نیازی به رقیق کردن محلول آن ها نیست. این نوع خنک کننده دارای مقدار کمی سیلیس می باشد به این معنی که محافظت ظریفی از قسمت هایی از موتور و رادیاتور خودرو ارائه می دهد.

ضد یخ های ارگانیک

این نوع خنک کننده در رنگ های سبز تیره، نارنجی، صورتی، آبی و قرمز تولید می شود. لازم به ذکر است که عمر مفید آن در شرایط معمولی حدود 250 هزار کیلومتر می باشد.

پیشنهاد ما به شما:  صافکاری PDR چیست؟ مراحل انجام صافکاری پی دی آر

ضد یخ استاندارد برای موتورهای بنزینی و دیزلی

ضد یخ غیر آلی از فناوری اسید معدنی استفاده می کند و حاوی اتیلن گلیکول است. این خنک کننده بدون آب مبتنی بر گلیکول می تواند مشکلات مشاهده شده در خنک کننده های مبتنی بر آب را کاهش دهد. ضدیخ غیر آلی باید پس از طی کردن مسافت حدود 50 هزار کیلومتر به درستی شسته شود زیرا فاقد سیلیکات است. برخی از این ضد یخ های معدنی برای خودروهای قدیمی مناسب هستند و به رنگ زرد یا سبز می باشند.

فناوری اسید آلی هیبریدی

خنک کننده های تولیدی به وسیله فناوری اسید آلی هیبریدی (HOAT) ساخته می شوند که عمری معادل 250 هزار کیلومتر یا 5 سال دارند. این نوع ضد یخ شامل سیلیکات هایی است که بازدارنده های خوردگی ایجاد می کنند و از اجزای فلزی و آلیاژهای موتور محافظت می نمایند.

انواع ضد یخ های Valvoline Zerex

معرفی بهترین ضد یخ خارجی

ضد یخ ها توسط سازندگان مختلف تولید و عرضه می شوند. برخی از این مدل ها خارجی بوده در حالی که برخی دیگر توسط تولیدکنندگان داخلی ساخته شده اند. از این رو اگر شما عزیزان به دنبال خنک کننده های خارجی هستید، با ما در ادامه همراه باشید تا به معرفی 3 مورد از بهترین ضد یخ خارجی بپردازیم.

ضد یخ Valvoline؛ بهترین خنک کننده کلی

مطمئنا، گزینه های مختلف مایع خنک کننده وجود دارند اما اگر تنها چیزی که می خواهید یک خنک کننده کامل است، ضد یخ خودروی Valvoline یک انتخاب عالی می باشد. این مایع  موتور شما را از گرم شدن بیش از حد محافظت می کند، و یک بازدارنده تخصصی برای کمک به محافظت از فلزات موتور میباشد. البته باید توجه کنید که این نوع ضد یخ نیاز به رقیق کردن دارد. با توجه به این موضوع می توان گفت که این مایع مقرون به صرفه تر از خرید یک گزینه از پیش مخلوط شده است که تقریبا به همان اندازه دوام نمی آورد. بنابراین، اگر فقط یک نوع مایع خنک کننده برای همه وسایل نقلیه خود می خواهید، این همان است فقط آن را با هر ضد یخ دیگری که قبلا در آن وجود دارد مخلوط نکنید!

مزایا

 • تقریبا روی هر وسیله نقلیه ای کار می کند
 • از شیلنگ رادیاتور و واشرها محافظت می کند
 • دوام بالایی دارد (5 سال)

معایب

 • باید خودتان آن را مخلوط کنید

ضد یخ Zerex G05؛ بهترین برای موتورهای دیزلی

اگر در حال رانندگی با یک وسیله نقلیه دیزلی هستید، پس یک ضد یخ می خواهید که بتواند این کار مهم را انجام دهد. این دقیقاً همان چیزی است که با Zerex G05 صورت می پذیرد. این یک محصول با قیمت مقرون به صرفه است. در حالی که این گزینه پیشنهادی ما برای خودروهای دیزلی است، خودروهای بنزینی زیادی نیز وجود دارند که این مایع روی آن ها کار می کند. اما باید دقت کنید که آیا این مایع با خودروی شما سازگاری دارد یا خیر. اگر از ضد یخ مذکور برای وسیله نقلیه خود استفاده می کنید لازم است هر 5 سال یکبار آن را تعویض نمایید.

مزایا

 • بر روی هزاران خودرو کار می کند، هم دیزل و هم بنزینی
 • قیمت مقرون به صرفه ای دارد

ضد یخ Zerex؛ بهترین برای خودروهای آسیایی

اگر با وسیله نقلیه ای رانندگی می کنید که محصول یک سازنده آسیایی است، این ضد یخ می تواند برای شما بهترین باشد. بنابراین اگر با خرید اقساطی خودرو های خارجی مالک یکی از محصولات تویوتا، میتسوبیشی، دوو، لکسوس، کیا، نیسان، سوزوکی، مزدا و هیوندای شده اید، این روغن می تواند گزینه مناسبی برای وسیله نقلیه شما باشد. این ضد یخ با قیمت مقرون به صرفه ای که دارد، می تواند با طول عمر 5 سال، عملکرد مناسبی را در وسیله نقلیه شما فراهم آورد.

مزایا

 • دارای قیمت مقرون به صرفه ای می باشد
 • با بسیاری از خودروهای موجود در بازار سازگار است
 • محافظت طولانی مدتی را فراهم می آورد
 • استفاده از آن آسان است

معایب

 • فقط برای خودروهای بازار آسیا موجود می باشد

 

افزودن ضد یخ به خودرو

معرفی بهترین ضد یخ داخلی

با توجه به آنچه که تاکنون گفتیم، اکنون احتمالا با اهمیت استفاده از ضد یخ در خودرو آشنا شده اید. بنابراین لازم است تا در تمامی فصول سال از ضد یخ مناسب استفاده نمایید. در واقع مهم نیست که خرید اقساطی سایپا را انتخاب می کنید و یا به دنبال مدل های خارجی هستید، خرید بهترین ضد یخ که با خودروی شما بیشترین سازگاری را داشته باشد، بر هر راننده ای واجب است. از این رو شما باید پس از خرید خودرو نسبت به انتخاب نوع مناسب و تعویض به موقع این مایع کوشا باشید. در ادامه با تعدادی از ضد یخ های محبوب داخلی آشنا خواهیم شد.

پیشنهاد ما به شما:  آموزش گام به گام تعویض آب رادیاتور پراید

ضد یخ کاسپین

کاسپین یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین ضد یخ های موجود در بازار ایران است. این ضد یخ و ضد جوش برای تمامی خودروها مناسب می باشد بنابراین اگر خرید اقساطی خودرو های داخلی را تجربه کرده اید، این مایع می تواند برطرف کننده نیاز شما باشد. کاسپین که توانسته عنوان بهترین ضد یخ ایرانی را از آن خود کند، در مدل های متنوعی به بازار عرضه می شود. مدل چهار فصل این سیال می تواند در تمامی فصول مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی ضد یخ کاسپین آماده نیازی به رقیق کردن نداشته و شما می توانید به تنهایی رادیاتور خودروی خود را با آن پر کنید.

مزایا

 • دارای قابلیت ضد زنگ، ضد خوردگی و ضد کف می باشد
 • قابل استفاده در تمامی خودروها است

ضد یخ ایرانول مدل AF-G

ایرانول یکی دیگر از بهترین مارک های ضد یخ است که با تولید مدل AF-G این مایع حیاتی خودرو، آن را برای استفاده در تمام فصول سال مناسب کرده است. در صورتی که این مدل را برای وسیله نقلیه خود انتخاب می کنید، لازم است تا مقدار مناسبی از آن را با همان میزان آب رادیاتور ترکیب کرده و سپس از آن استفاده نمایید. بسته به مدل خودروی خود و نظر شرکت سازنده لازم است تا این نوع ضد یخ را در زمان توصیه شده، تعویض کنید.

مزایا

 • برای استفاده در تمامی فصول سال مناسب است
 • با سیستم خنک کننده سازگار می باشد
 • از خوردگی و زنگ زدگی جلوگیری میکند و از سیستم خنک کننده محافظت می کند

معایب

 • نیاز است تا ضد یخ را با آب رادیاتور رقیق کرد

ضد یخ سایپا

اگر شما هم برای سواری، خودروی پراید را انتخاب کرده اید، پس لازم است تا ضد یخ مناسب آن را نیز خریداری نمایید. علاوه بر این، این مایع که بر پایه اتیلن گلیکول ساخته شده است، برای خودروی های بنزینی و دیزلی مناسب می باشد. شما می توانید از این نوع سیال برای تمام فصول سال به عنوان ضد یخ و ضد جوش استفاده نمایید تنها لازم است تا آن را با مقدار برابری از آب مقطر مخلوط کنید. در ادامه مزیت استفاده از ضد یخ خوب ایرانی شرح داده شده است.

مزایا

 • از قطعات خودرو در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند
 • برای استفاده در خودروهای دیزلی و بنزینی مناسب می باشد
 • با قطعات پلاستیکی ماشین سازگار است

 

ضد یخ چهار لیتری خودرو (آبی رنگ)

نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

بهترین مایع خنک کننده موتور برای خودروی شما به نوع خودرو، سن و محل ساخت بستگی دارد. دانستن برند و مدل و سال وسیله نقلیه خود به شما در انتخاب مایع خنک کننده مناسب کمک می کند. انتخاب محصول اشتباه می تواند منجر به عملکرد ضعیف یا خرابی فوری موتور شود. این راهنمای خرید بهترین ضدیخ را دنبال کنید تا مطمئن شوید که انتخاب درستی دارید.

رنگ را بررسی کنید

رنگ های مختلف مایع خنک کننده با سازگاری خودروهای مختلف مرتبط هستند. به عنوان مثال، خنک کننده IAT معمولاً سبز است و خنک کننده HOAT فیروزه ای می باشد. اما، به خاطر داشته باشید که رنگ همیشه نشانگر دقیق مایع خنک کننده مناسب برای ماشین شما نیست. بنابراین اگر از رنگ به عنوان یک راهنما استفاده کنید، همیشه روی بطری را بخوانید تا سازگاری ضد یخ با خودروی خود را تأیید کنید.

دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه نمایید

دفترچه راهنمای خودرو شما اطلاعات زیادی را ارائه می دهد. این به شما می گوید که بهترین نوع ضد یخ برای استفاده در وسیله نقلیه شما کدام است. اگر نسخه ای از کتابچه راهنمای خودرو را ندارید، به احتمال زیاد می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین پیدا کنید.

پیشنهاد ما به شما:  جلوبندی خودرو؛ 5 نشانه خرابی سیستم جلوبندی خودرو

آب را فراموش نکنید

هنگامی که در حال تعویض مایع خنک کننده خودرو هستید، همیشه اطلاعات روی بطری را بخوانید تا ببینید آیا این فرمول باید با آب مخلوط شود یا خیر. برخی از انواع مایع خنک کننده را می توان مستقیما بدون افزودنی در سیستم خودرو ریخت، اما انواع دیگر به‌گونه ای طراحی شده اند که با نسبت 50/50 با آب مخلوط شوند.

اگر ضد یخ استفاده نکنیم چه؟

موتورهای بنزینی، دیزلی، خودروهای هیبریدی و حتی خودروهای الکتریکی به طور طبیعی گرما ایجاد می کنند. هنگامی که از بخاری ماشین خود استفاده می کنید، مقداری از این گرما به داخل کابین هدایت می شود. با این حال، این گرما باید به روش دیگری مدیریت شود. برای اطمینان از اینکه موتور در دمای کارکرد بهینه باقی می ماند، خودروی شما به مایعی به نام ضد یخ یا خنک کننده موتور متکی است. رانندگی با مایع خنک کننده کم می تواند باعث شود موتور شما بیش از حد داغ شده و باعث خرابی موتور شود. بنابراین با توجه به این نکته می توان گفت وجود ضد یخ در خودرو چه اهمیتی داشته و نبود آن چه ضرری را می تواند به وسیله نقلیه ما وارد کند. البته باید به تفاوت ضد یخ ارزان و گران توجه داشته باشید چرا که هر مارکی ارزش خرید ندارد.

حال که با دلایل استفاده از ضد یخ آشنا شدید، اکنون بگویید که شما هر چند وقت یکبار نسبت به تعویض این مایع اقدام می کنید؟

 

 

سوالات متداول

ضد یخ چیست؟

ضد یخ یک مایع رنگی است که از یخ زدن آب در سیستم خنک کننده موتور شما در فصل زمستان جلوگیری می کند. این کار با کاهش نقطه انجماد آب انجام می شود. با کاهش دمای بیرون، مایع خنک کننده به کل موتور شما پمپ می شود تا دمای یکنواخت را حفظ کند. علاوه بر این، ضد یخ به انتقال حرارت، جلوگیری از زنگ زدگی و رسوب کمک می کند. همینطور از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می نماید.

تفاوت مدل های مختلف ضد یخ در چیست؟

انواع مختلفی از ضد یخ برای وسایل نقلیه ما موجود هستند. فرمولاسیون های مختلف در رنگ های متنوعی وجود دارد که از سبز و آبی تا صورتی روشن متغیر می باشند. برخی از آن ها به صورت غلیظ فروخته می شوند که لازم است با آب ترکیب شوند، در حالی که برخی دیگر به صورت محلول های آماده می باشند.

هر چند وقت یکبار باید مایع خنک کننده موتور را چک کنیم؟

توصیه ها بین تولیدکنندگان خودرو کمی متفاوت است، اما به عنوان یک قانون کلی باید حداقل دو بار در سال، قبل از تابستان و زمستان این مایع را بررسی کنید. هر زمان که سطح ضد یخ به زیر حد استاندارد برسد، این اتفاق با روشن شدن چراغ هشدار خودرو به شما هشدار داده خواهد شد.

آیا می توان انواع مختلف ضد یخ را با هم ترکیب کرد؟

خیر. ضد یخ های شرکت های مختلف در بر دارنده ترکیبات متفاوتی می باشند بنابراین ترکیب کردن مخلوط سبز رنگ با نارنجی و یا آبی و یا هر ترکیب دیگری می تواند به واکنش شیمیایی در مخزن منجر می شود. این امر باعث تشکیل لجن و یا ژلاتینی شدن این مایع در مخزن رادیاتور خواهد شد که در نهایت آسیب به سیستم خنک کننده را به دنبال خواهد داشت.

چگونه می توان از خودرو به بهترین شکل محافظت کرد؟

اولین مورد مربوط به مایع خنک کننده است. خودروی شما برای داشتن بهترین کارکرد به مقدار مناسبی ضد یخ نیاز دارد. علاوه بر این، انجام بررسی های دوره ای، استفاده از روغن موتور خوب و دیگر سیالات حیاتی خودرو می توانند به افزایش طول عمر موتور خودروی شما کمک کنند.

3.7/5 - (4 امتیاز)

5 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید، ضدیخ های آلی برای چه رادیات هایی مناسب اند؟

 2. سلام خسته نباشید، ضدیخ های آلی برای چه رادیات هایی مناسب اند؟

  1. بستگی به مدل خودرو دارد
   ضد یح آلی بر پایه الکل است و رسوب نمیکند

 3. سلام من توی رادیاتم مدت زیادی آب بوده
  الان میخوام ضدیخ بریزم داخلش اما یسریا میگن ممکنه باعث بشه حتی به واشر سرسیلندر آسیب وارد بشه
  در این شرایط چیکار باید کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *