لوگوی کیان خودرو
علائم تمام شدن صفحه کلاچ

7 مورد از علائم تمام شدن صفحه کلاچ خودرو

کلاچ یکی از اجزایی است که با هر استارت، توقف و تعویض دنده، سخت کار می کند، بنابراین باید به خوبی از نحوه عملکرد و علائم آسیب دیدگی آن آگاه باشید. کلاچ با گذشت زمان فرسوده شده و عملکرد اصلی خود را از دست می دهد.

مجموعه کلاچ بخش مهمی از هر وسیله نقلیه است زیرا موتور را به گیربکس متصل می کند. با این حال، به دلیل مشکلات صفحه کلاچ، ممکن است خودروی شما نتواند به خوبی همیشه کار کند.

به عبارت دیگر، ممکن است راننده در درگیر شدن کلاچ یا تعویض دنده دچار مشکل شود. فنرهای شکسته، گرمای بیش از حد و حتی دیسک کلاچ فرسوده می توانند باعث ایجاد مشکل در صفحه کلاچ شده و از علائم تمام شدن صفحه کلاچ اتوماتیک باشند.

در این صفحه علائم و نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ، تست تمام شدن صفحه کلاچ، نحوه افزایش طول عمر کلاچ، تست سالم بودن صفحه کلاچ و عملکرد این عضو حیاتی در گیربکس دستی و گیربکس دوکلاچه توضیح داده شده است. از این رو توصیه می شود مطالعه این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

نحوه عملکرد کلاچ در خودرو

پیش از هر چیز بهتر است بدانیم که کلاچ چگونه کار میکند؟ سوالی که بهتر است هنگام خرید ماشین قسطی و یا نقدی از آن آگاهی یابید.

کلاچ از سه قسمت اصلی تشکیل شده است؛ صفحه کلاچ، صفحه فشار و فلایویل. وقتی کلاچ درگیر است، فنرهای کلاچ این سه قسمت را به هم نزدیک می کنند تا موتور و گیربکس به هم متصل شده و با سرعت یکسان بچرخند.

شما در ماشین خود به کلاچ نیاز دارید زیرا موتور همیشه می چرخد، اما چرخ های ماشین شما اینطور نیستند. هنگامی که پدال کلاچ را فشار می دهید، فنرها صفحه فشار را از صفحه کلاچ دور می کنند، به طوری که فلایویل و صفحه فشار با سرعت متفاوتی می چرخند و به شما امکان می دهد به آرامی دنده را تعویض کنید یا متوقف شوید.

با این وصف، مهم نیست که خرید اقساطی خودرو های داخلی با اقساط 36 ماه را انتخاب می کنید و یا به دنبال خرید یک مدل خارجی هستید، کلاچ عضوی حیاتی در هر وسیله نقلیه ای است که شما باید بیشترین مراقبت را از آن داشته باشید.

هنگامی که کلاچ درگیر می شود، نیرو از طریق سیستم انتقال قدرت از موتور به چرخ های محرک منتقل شده و خودرو شروع به حرکت می کند. از طرفی زمانی که کلاچ جدا می شود، نیرو به چرخ ها منتقل نشده و خودرو در حالی که موتور هنوز کار می کند متوقف می شود. کلاچ هنگام استارت زدن موتور، توقف خودرو و تعویض دنده جدا می شود.

پیشنهاد ما به شما:  درباره سقف پانوراما چه می دانید؟

به عنوان دیگر نقش کلاچ باید ذکر کرد که هنگامی که این سیستم به درستی کار می کند، از حرکت ناگهانی وسیله نقلیه جلوگیری کرده و در نتیجه از وارد کردن فشار بیش از حد به سایر قسمت های سیستم انتقال نیرو جلوگیری می کند.

همانطور که راننده پدال کلاچ را می فشارد، فنرهای داخل صفحه فشار فشرده می شوند و صفحه را از چرخ فلایویل کلاچ دور می کنند و دیسک کلاچ را از حرکت باز می دارند. سپس، راننده به دنده مورد نظر تغییر حالت می دهد و پدال را رها می کند و فنرها منبسط می شوند. در این حالت صفحه کلاچ مجدد به داخل دیسک فشار داده می شود که چرخ فلایویل را درگیر می کند و چرخ های خودروی شما را دوباره به حرکت در می آورد.

تعویض درست صفحه کلاچ

زمان تعویض صفحه کلاچ

با توجه به آنچه که تاکنون گفتیم، ممکن است پس از بررسی شرایط فروش اقساطی خودرو خارجی و خرید مدل دلخواه، بپرسید که زمان تعویض دیسک و صفحه چند کیلومتر است؟ این زمان بسته به نوع خودرو و شرایط رانندگی می تواند از 50 هزار تا 100 هزار کیلومتر متغیر باشد.

بنابراین برای آگاهی از زمان مناسب برای تعویض صفحه کلاچ می توانید به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه مراجعه کنید. علاوه بر این، نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ اتومات و دستی می توانند این زمان را به شما یادآور کنند. اما ممکن است بپرسید که وقتی صفحه کلاچ تمام میشود چه کنیم؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوال و عوارض عدم تعویض صفحه کلاچ پرداخته شده است.

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ

صفحه کلاچ خودرو در اثر ارتباط با سایر اجزاء درگیر شده و در معرض اصطکاک و فشار زیادی قرار می گیرد. از این رو پس از گذشت مدتی فرسوده می شود. در این زمان نشانه های نسبتا واضحی به وجود می آیند که می توانند این مشکل را به شما هشدار دهند. شما با آگاهی از علائم تمام شدن دیسک و صفحه کلاچ می توانید قبل از اینکه خودرو مشکلات بیشتری پیدا کند، به بررسی و تعمیر آن بپردازید.

در ادامه شما را با چندین نشانه اصلی این مشکل آشنا خواهیم کرد بنابراین ضروری است که در صورت مشاهده هر یک از آن ها پس از خرید خودرو صفر کیلومتر، در سریع ترین زمان ممکن به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

مشکل در گرفتن پدال کلاچ

کلاچ هر وسیله نقلیه ای به مقدار مشخصی تلاش برای درگیر شدن نیاز دارد. در برخی خودروها برای فشردن این پدال به انرژی بیشتری نیاز است در حالی که در بعضی مدل های دیگر، راننده به راحتی می تواند پدال کلاچ را درگیر کند.

با این حال، اگر متوجه شدید که پدال کلاچ خودروی شما به فشار زیادی برای درگیر شدن نیاز دارد، باید احتمال بدهید که چیزی نادرست است. این فرصت خوبی است که صفحه کلاچ وسیله نقلیه را بررسی کنید.

این مشکل زمانی رخ می دهد که شاخک کلاچ، کابل، یاتاقان و یا صفحه کلاچ آسیب دیده باشند. لطفاً به خاطر داشته باشید که در این مورد، کابل معیوب ممکن است باعث تغییر ناگهانی انتقال شود. اگر اتومبیل شما با سیستم هیدرولیک کار می کند، ممکن است لازم باشد مهر و موم ها را از نظر انسداد یا سایش بررسی نمایید.

پیشنهاد ما به شما:  بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف

پدال کلاچ شل

آیا پدال کلاچ ماشین شما شل شده است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ممکن است فنر دیافراگمی کلاچ در واحد مکانیکی مشکل پیدا کرده باشد. برای بررسی اینکه آیا مشکلی در دوشاخ کلاچ یا یاتاقان وجود دارد، آن ها را بررسی کنید.

اگر خودروی شما مجهز به گیربکس cvtاست، مراقب اتصالات یا نشتی لوله ها باشید. علاوه بر این، در خودروهای با سیستم هیدرولیک، بازرسی آب بندی پیستون و مخزن سیال و هوا از دیگر نکات حائز اهمیت است.

ضربه زدن پدال کلاچ

به عنوان دیگر نشانه از تمام شدن صفحه کلاچ باید به ضربه زدن پدال کلاچ اشاره کرد. در صورت بروز این مشکل هنگام رانندگی احساس خواهید کرد که پدال کلاچ در زیر پای شما ضربان دارد. در این شرایط لازم است تا صفحه کلاچ را بررسی کنید. جدای از آن، ممکن است اهرم رهاسازی نیاز به تنظیم داشته باشد و یا فلایویل ها با مشکلاتی روبرو شده باشند.

گرم شدن بیش از حد موتور

گرم شدن بیش از حد موتور به هر علت که باشد، برای وسیله نقلیه اصلا خوب نیست. هنگامی که موتور بیش از حد گرم می شود، اجزای مختلف در معرض سایش و پارگی قرار می گیرند. سیستم کلاچ معیوب می تواند یکی از دلایل اصلی گرم شدن زیادی موتور باشد.

در اصل، اگر سیستم کلاچ بیش از حد گرم شود، صفحه کلاچ باید بررسی شود. در صورت عدم توجه به این موضوع، نه تنها ممکن است خودروی شما در معرض آسیب و فرسودگی های بیشتری قرار گیرد، بلکه به زودی متحمل هزینه های گزافی خواهید شد.

صدای آزاد شدن کلاچ

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی کلاچ را رها می کنید چه چیزی این صدای ناخوشایند را ایجاد می کند؟ ممکن است نقص صفحه کلاچ مقصر باشد. اگر صفحه کلاچ رو به اتمام باشد، هنگامی که به پدال کلاچ فشار می آورید، صدای تق تق می شنوید. بنابراین لازم است تا صدای تمام شدن صفحه کلاچ را جدی بگیرید.

لرزش در سیستم انتقال

اگر صفحه کلاچ خودرو شل شده و یا در وضعیت نامناسبی قرار گرفته باشد، سیستم کلاچ شروع به لرزش می کند. هنگامی که با چنین مشکلی روبرو شدید، توصیه می شود که وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک ببرید تا مشکل را برطرف کند.

مشکل در تعویض دنده

به عنوان دیگر مورد از تست صفحه کلاچ خودرو می توان به مشکل در تعویض دنده اشاره کرد. هنگامی که وسیله نقلیه را در حالت دنده خنثی قرار می دهید و شروع به تولید صدای جیر جیر، ساییدن یا هر صدای غیر طبیعی دیگری می کند، باید احتمال دهید که بلبرینگ شفت فرسوده شده است. در این شرایط با فشردن پدال کلاچ، صدا معمولا از بین می رود. با چنین هشداری، می توانید بدانید که مشکلی وجود دارد یا نه!

نحوه عملکرد کلاچ در صفحه کلاچ خودرو

عوارض عدم تعویض صفحه کلاچ

همانطور که تاکنون دانستیم، صفحه کلاچ خودرو نقش اساسی در وسیله نقلیه ایفا می کند. بنابراین ضروری است تا در زمان مناسب نسبت به تعویض به موقع آن اقدام کنید. در ادامه با چند مورد از اصلی ترین عوارض عدم تعویض به موقع صفحه کلاچ آشنا خواهیم شد.

 • آسیب به فلایویل
 • آسیب به سایر قسمت های کلاچ
 • توقف ناگهانی خودرو
 • عدم امکان تعویض دنده
 • تحمیل هزینه های بیشتر
 • و …
پیشنهاد ما به شما:  درباره گیربکس cvt چه می دانید؟

نکاتی برای افزایش طول عمر صفحه فشار کلاچ

علیرغم این واقعیت که کلاچ کار زیادی برای گیربکس دستی انجام می دهد و نقش مهمی برای انجام این کار ایفا می کند، باید گفت که یکی از ظریف ترین بخش های خودرو است.

صفحه کلاچ خودرو هم مانند سایر بخش های این وسیله نقلیه، به مرور زمان فرسوده شده و نیاز به تعویض و جایگزینی دارد اما با نگهداری مناسب و عدم انجام عواملی که باعث کاهش عمر صفحه کلاچ می‌شوند، می توان به افزایش عمر صفحه کلاچ کمک شایانی کرد. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا از ساییده شدن صفحه کلاچ برای مدت طولانی جلوگیری کنید:

 • از پدال کلاچ به عنوان زیرپایی در وسیله نقلیه استفاده نکنید. اگر به این کار ادامه دهید، یاتاقان ها ممکن است شل شوند و مشکلاتی را ایجاد کنند.
 • تا حد امکان به آرامی پدال کلاچ را فشار داده و دنده را عوض کنید.
 • تا حد امکان از فشردن غیر ضروری پدال کلاچ خودداری کنید. در غیر این صورت ممکن است مجموعه کلاچ با مشکلات عمده ای روبرو شود.
 • شیوه آموزش صحیح رانندگی را بیاموزید. متاسفانه بسیاری از رانندگان از زمان تعویض به موقع دنده و فشردن پدال کلاچ آگاه نیستند.
 • انجام بررسی های دوره ای را فراموش نکنید.

 

 

سوالات متداول

کلاچ چیست؟

کلاچ یک وسیله مکانیکی است که در سیستم انتقال خودرو استفاده می شود. این بخش که بین موتور و گیربکس ثابت است، سیستم انتقال را از موتور جدا می کند. نیروی تولید شده در داخل سیلندر موتور در نهایت به منظور چرخاندن چرخ ها برای حرکت وسیله نقلیه در جاده استفاده می شود که این از طریق کلاچ، گیربکس، میل محرک و دیفرانسیل به چرخ ها منتقل می شود.

انواع کلاچ خودرو کدامند؟

کلاچ های هیدرولیک، کلاچ یک طرفه، کلاچ بدون لغزش و کلاچ اصطکاکی از جمله انواع مختلف کلاچ خودرو هستند.

کلاچ شامل چه قطعاتی می باشد؟

صفحه کلاچ، دو شاخه کلاچ، بلبرینگ، صفحه فلایویل و دیسک کلاچ از جمله قطعات کلاچ هستند.

صفحه فشار کلاچ چکار می کند؟

به طور خلاصه می توان گفت که صفحه فشار کلاچ گشتاور موتور را کنترل می کند. صفحه فشار کلاچ خودرو مکانیزمی است که گشتاور موتور را از طریق دیسک کلاچ به محور ورودی گیربکس منتقل می کند. به علاوه، این یک جزء فلزی است که دارای فنرها و اهرم هایی در داخل آن بوده که توسط یک چنگال آزاد کننده متصل به شیفتر کنترل می شود.

چند نوع صفحه فشار وجود دارد؟

سه نوع اصلی صفحه فشار کلاچ وجود دارد؛ سبک بلند با نه فنر و سه اهرم که بیشتر برای خودروهای مسابقه ای استفاده می شود. نوع دوم نیز با 9 فنر و سه اهرم که پهن تر از اهرم های نوع اول هستند، مخصوص رانندگی در خیابان است و از دوام بیشتری برخوردار می باشد. در نهایت صفحه فشار دیافراگم که برای رانندگی در خیابان نیز استفاده می شود و یک نوع رایج است، معمولاً در خودروهای تولید شده در سال های اخیر دیده می شود. در صفحه فشار دیافراگم، نیرو به طور یکنواخت بر روی صفحه فشار به چرخ فلایویل وارد می شود. به علاوه، برای قرار دادن ماشین در دنده، به انرژی کمتری از سوی راننده نیاز دارد.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عرضه فروش اقساطی

نمای کلی از خودرو اطلس سایپا، فروش اقساطی اطلس

فروش اقساطی اطلس

کیان خودرو برگه وقشته ماشینتو عوض کنی با ارائه ی انواع تسهیلات کوتاه مدت و

فروش اقساطی از هر برند

Call Now Button