لوگوی کیان خودرو
عیب یابی سنسور اکسیژن خودرو

5 گام عیب یابی سنسور اکسیژن + بهترین زمان تعویض سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن در ماشین شما به طور مداوم محتوای اکسیژن موجود در گازهای خروجی از موتور را اندازه گیری می کند. این اطلاعات را به رایانه خودرو اعلام کرده تا مخلوط سوخت و هوای مناسب را تنظیم کند و موتور به صورت صحیح کار کند. اگر به دنبال علت مشکل در عملکرد موتور، افزایش ناگهانی مصرف بنزین و یا شنیده شدن صداهای عجیب و غریب از موتور هستید، یا اگر کد کامپیوتر خودرو، شما را به سمت سنسور اکسیژن راهنمایی می کند، لازم است تا به دنبال علل خرابی سنسور اکسیژن باشید. با توجه به موارد گفته شده ما در این مقاله قصد داریم به سوال چطور بفهمم سنسور اکسیژن سالم هست یا خیر، پاسخ دهیم. از این رو توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه باشید تا به بررسی نحوه عیب یابی سنسور اکسیژن بپردازیم.

روش های عیب یابی سنسور اکسیژن

شما به عنوان یک راننده خوب موظف هستید پس از خرید اقساطی سایپا با اقساط بلند مدت و یا خرید هر نوع اتومبیل دیگری از وضعیت سلامت بخش های مختلف آن اطمینان یابید. یکی از این موارد مربوط به بررسی سنسور O2 خودرو است. عیب یابی سنسور اکسیژن پراید، پژو و یا دیگر خودروهای موجود در بازار به روش های مختلفی صورت می گیرد. از جمله راه های تست سلامت سنسور اکسیژن می توان به روش هایی چون تست سنسور اکسیژن با اهم متر، تست سنسور اکسیژن با لامپ تست، عیب یابی سنسور اکسیژن با دیاگ و یا روش های دیگری اشاره کرد که در ادامه به شرح گام به گام آن ها خواهیم پرداخت.

عیب یابی سنسور اکسیژن با مولتی متر

عیب یابی سنسور اکسیژن با مولتی متر

مولتی متر یکی از وسایل ساده ای است که پس از خرید خودرو، با استفاده از آن می توانید به عیب یابی سنسور اکسیژن 206 و یا حتی دیگر مدل های خودرو بپردازید. البته این کار نیاز به کمی مهارت داشته و شاید شما به تنهایی و در منزل از پس آن بر نیایید. از این رو توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید. در ادامه مراحل انجام عیب یابی سنسور اکسیژن با مولتی متر به صورت گام به گام شرح داده شده است.

پیشنهاد ما به شما:  سنسور اکسیژن چیست؟ + 5 علامت خرابی سنسور اکسیژن

مرحله 1

پس از خرید خودرو اقساطی شما باید به عنوان یک راننده از تمامی بخش های آن اطلاع یابید. سنسور اکسیژن یکی از این موارد است. در مرحله اول باید سنسور اکسیژن را در وسیله نقلیه خود پیدا کرده و لوله اگزوز را در منیفولد اگزوز دنبال کنید. باید حسگر را که جلوتر از مبدل کاتالیزوری وارد لوله اگزوز شده است را پیدا نمایید.

مرحله 2

کانکتور الکتریکی سنسور اکسیژن را از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید. مطمئن شوید که عاری از خاک و چربی باشد. دسته سنسور را در فاصله معقولی از اگزوز نگه دارید تا به کانکتور و سیم ها آسیب نرسد.

مرحله 3

موتور را حدود سه دقیقه در حالت آرام قرار داده و سپس آن را خاموش کنید. سنسور اکسیژن را با استفاده از وسایل مربوطه بردارید، دست و بازوهای خود را از لوله اگزوز دور نگه دارید تا دچار سوختگی نشوید. نوک سنسور را به دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که به شدت با رسوبات کربن پوشیده نشده است. سپس مجدد سنسور را به لوله اگزوز برگردانید.

مرحله 4

سیگنال ولتاژ خروجی از سنسور اکسیژن را با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال بررسی نمایید. پروب قرمز ولت متر را به سیم سیگنال سنسور و پروب سیاه را به زمین موتور وصل کنید.

مرحله 5

اکنون مجدد موتور را روشن کنید و بگذارید حدود دو دقیقه در حالت بیکار بماند و در این حین حواستان به اعداد نشان داده شده روی مولتی متر باشد. این مقدار باید برای مدت کوتاهی در حدود 0.1 یا 0.2 ولت ثابت شود. پس از دو یا سه دقیقه، عدد ولتاژ شروع به نوسان بین 0.1 و 0.9 ولت می کند. اگر سنسور بعد از گذشت زمان بیشتری مثلا پس از چهار دقیقه یا بیشتر شروع به نوسان کرد، باید بدانید که این قطعه کاربردی به تعویض نیاز دارد. همینطور توجه داشته باشید که اگر پس از خرید خودرو اقساطی ایران خودرو با اقساط مناسب و تست سنسور اکسیژن، این ولتاژ از محدوده 0.9 بالاتر رفت و یا در یک ولتاژ خاصی ثابت ماند، باز هم نشانه جواب منفی تست سنسور اکسیژن ۲۰۶ تیپ ۵ و یا دیگر خودروهاست پس باید در اسرع وقت این سنسور را تعویض کنید.

پیشنهاد ما به شما:  یاتاقان ماشین چیست و علائم یاتاقان زدن خودرو کدامند؟

عیب یابی سنسور اکسیژن با دیاگ

دیاگ زدن خودرو روشی جدید و قطعی است که پس از خرید اقساطی خودرو های داخلی و به هنگام بررسی های دوره ای ماشین با آن آشنا خواهید شد.

 • برای شروع، دستگاه دیاگ را به وسیله نقلیه متصل کنید.
 • اکنون خودرو را روشن کرده و اجازه دهید ماشین گرم شود.
 • اکنون لازم است اطلاعات خواسته شده درباره ماشین را وارد کنید. مهم است که این موارد به درستی وارد شوند چرا که در غیر اینصورت ممکن است با نتایج اشتباه روبرو شوید.
 • حال مشاهده خواهید کرد که کدهای مشخصی نمایش داده خواهند شد.

توجه داشته باشید که هر کد می تواند معنای خاصی داشته باشد از این رو لازم است به یک مکانیکی با تجربه مراجعه نمایید.همینطور از آنجایی که امروزه اکثر خودروها به سیستم عیب یاب (OBD) مجهز هستند، تشخیص عیب می تواند نشانه های اولیه ای از محل وقوع نقص را ارائه دهد. بنابراین فرقی نمی کند که خرید اقساطی خودرو های خارجی با اقساط 60 ماهه را انتخاب می کنید و یا به دنبال مدل های داخلی هستید، این قابلیتی است که ماشین شما از آن بهره مند است.

عیب یابی خودرو با دستگاه دیاگ

چه زمانی سنسور اکسیژن به تعویض نیاز دارد؟

سنسورهای اکسیژن جزء حیاتی سیستم های سوخت و آلایندگی هستند زیرا میزان اکسیژن موجود در اگزوز را کنترل کرده و این اطلاعات را به کامپیوتر موتور منتقل می کنند تا نسبت هوا به سوخت را متناسب با آن تنظیم کنند. اگر یک سنسور اکسیژن از کار بیفتد، کامپیوتر موتور نمی تواند به درستی نسبت هوا به سوخت را تنظیم کرده و در نهایت می تواند منجر به مصرف سوخت بالاتر، انتشار گازهای گلخانه‌ای بیشتر و آسیب به اجزای دیگر مانند مبدل کاتالیزور شود. باید بدانید که سنسورهای اکسیژن مانند فیلترهای روغن و هوا نیستند که جز موارد نگهداری خودرو بوده و به طور مرتب نیاز به تعویض داشته باشند، ، بنابراین معمولاً فقط در صورت خرابی تعویض می شوند.

از طرفی هیچ یک از وسایل نقلیه موجود در بازار چراغ هشداری ندارند که در صورت از کار افتادن سنسور اکسیژن، سیگنال های خطایی را نشان دهند، بنابراین باید به سایر علائم حیاتی اعتماد کنید تا در صورت خراب شدن سنسور اکسیژن، آن ها را تعویض نمایید؛ علائمی چون افزایش مصرف سوخت، خروج دود سیاه از اگزوز، کاهش قدرت موتور و یا روشن شدن چراغ چک ماشین. از این رو امیدواریم از این پس و با مطالعه این مقاله اطلاعات ارزشمندی درباره عیب یابی سنسور اکسیژن شرکت های خودروسازی مختلف به دست آورده باشید و بتوانید بهتر به حل مشکلات ماشین خود بپردازید.

پیشنهاد ما به شما:  خطرات خرابی پلوس آسیب دیده چه عواقبی به دنبال دارد؟

 

سوالات متداول

وظیفه اصلی سنسور اکسیژن چیست؟

سنسور اکسیژن یک جزء حیاتی در سیستم اگزوز هر خودرو است. هدف اصلی آن، تعیین ترکیب گازهای خروجی خودرو و انتقال اطلاعات به کامپیوتر ماشین برای عملکرد بهینه موتور می باشد. خودروی شما باید به درستی نسبت سوخت به اکسیژن بهینه را برای احتراق ایجاد کند و سنسور اکسیژن نقش مهمی در اثربخشی این کار دارد.

هر خودرو چند سنسور اکسیژن دارد؟

اکثر خودروها دارای حداقل دو سنسور اکسیژن هستند که در سیستم اگزوز و منیفولد هوای ورودی تعبیه شده اند. حداقل یک حسگر در جلوی مبدل کاتالیزور قرار می گیرد که وظیفه کنترل کردن عرضه سوخت را به عهده دارد. همچنین دیگری و یا چند سنسور دیگر در پشت این مبدل جای می گیرند و کارایی مبدل کاتالیزور را اندازه گیری می نمایند. البته می توان گفت که برخی از خودروهای مدرن از 6 سنسور اکسیژن بهره مند هستند.

علائم خرابی سنسور اکسیژن چیست؟

شایع ترین علامت مربوط به سنسور اکسیژن معیوب، افزایش ناگهانی و قابل توجه مصرف سوخت خودرو است. دیگر اثرات آشکار یک حسگر معیوب عبارت هستند از تغییر شدید در قدرت و عملکرد موتور، خروج دود سیاه از اگزوز ماشین، شنیده شدن صداهای غیر عادی از موتور، روشن شدن چراغ چک و بوی گوگرد و فساد از اگزوز.

سنسور اکسیژن در کجا قرار دارد؟

سنسور O2 را می توان در منیفولد اگزوز یافت که به موتور متصل است و به جمع آوری آلاینده ها کمک می کند. منیفولد مخلوطی از هوا و سوخت را از سیلندرهای موتور دریافت می نماید.

برای جلوگیری از خرابی سنسور O2 چه کاری می توان انجام داد؟

گاهی اوقات مشکلات خودرو اجتناب ناپذیر هستند، زیرا قطعات با گذشت زمان فرسوده شده و کیفیت و کارایی اولیه خود را از دست می دهند. البته رانندگی صحیح و اصولی با وسیله نقلیه، انجام بررسی های دوره ای و توجه به هشدارهای خودرو و نادیده نگرفتن آن ها از جمله راهکارهایی هستند که می توانند شما را تا مدت ها از رفتن به مکانیکی و پرداخت هزینه های گزاف دور نگه دارند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

5 پاسخ

 1. سلام من پارس دارم که بعد از برخورد زیرش کف زمین گاهی اوقات هنگام استارت زدن چراغ چکش چند ثانیه روشن میشه بعد خاموش میشه مواقعی که چراغ روشن بشه ماشین خوب گاز نمیخوره و خفه میشه مشکل از چیه؟

 2. سلام
  من پراید یورو 4 دارم بعضی مواقع وقتی ماشن روی درجا کار میکنه یهو شروع میکنه به گاز خودرن
  دوره موتور میره روی 2.5 میمونه مخصوصا توی ترافیک زیاد اتفاق میفته
  مشکل از کجاست؟

 3. مصرف سوخت ماشینم به شدت بالا رفته و بعضی مواقع ماشین بد کار میکنه دیاگ هم زدم اما درست نشد ممکنه از سنسور اکسیژن باشه؟

 4. سلام آیا خاموش شدن و دیر روشن شدن موتور در زمان داغ بودن موتور می تواند نشانه خرابی سنسور اکسیژن باشد؟ گاهی موتور 3 کار میکنه و خاموش میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *