لوگوی کیان خودرو
تعویض روغن هیدرولیک

سه نشانه برای تعویض روغن هیدرولیک خودرو

اما هرگاه که فرایند خرید خودرو را به اتمام رساندید، لازم است تا درباره ویژگی های فنی ماشین و نیز بررسی های دوره ای آن، اطلاعات مهم و کاربردی را کسب نموده و نسبت به انجام به موقع آن ها اقدام کنید.

یکی از این موارد مربوط به زمان تعویض روغن هیدرولیک، شناسایی ویژگی های آن، طریقه تعویض روغن هیدرولیک فرمان و … می باشد. بنابراین اگر می خواهید با هر یک از این موارد آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه بمانید.

روغن هیدرولیک چیست؟

ابتدا باید بدانید که روغن هیدرولیک سیالی است که وظیفه انتقال نیرو در ماشین آلات و سیستم های هیدرولیک را بر عهده دارد. این روغن از ترکیب برخی مواد افزودنی برای بهبود عملکرد خود تشکیل شده است.

روغن هیدرولیک علاوه بر انتقال نیرو و انرژی، بر عملکرد ثانویه سیستم نیز تأثیر می گذارد. عملکردهای ثانویه ممکن است شامل انتقال حرارت، حذف آلودگی، آب بندی، روانکاری و … باشند. قابل ذکر است که روغن هیدرولیک باید حاوی مواد شیمیایی با مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون و سایش باشد.

همچنین خالی از لطف نیست که بگوییم کیان خودرو، شرکتی معتبر برای ارائه خدمات فروش خودرو شامل اقساطی و نقدی می باشد. شما عزیزان می توانید با مراجعه به وب سایت این مجموعه شرایط فروش خودرو اقساطی را مطالعه کرده و سپس تصمیم گیری نمایید.

تعویض روغن هیدرولیک

وظیفه روغن هیدرولیک

وظیفه اصلی روغن هیدرولیک اتوماتیک تسهیل فرمان خودرو است که بر اهمیت این محصول می افزاید. این روغن پرمصرف ترین نوع روغن صنعتی است و به در عین دارا بودن کاربردهای متنوع و مصرف بسیار بالا، از تنوع زیادی نیز برخوردار می باشد. به طور کلی، روغن هیدرولیک دارای چهار عملکرد اصلی است. وظایف روغن هیدرولیک فرمان عبارتند از:

  • انتقال قدرت موتور از طریق کلاچ یا مبدل گشتاور
  • انتقال فشار از طریق سیستم هیدرولیک
  • انتقال حرارت از گیربکس و مبدل گشتاور به کولر
  • روغن کاری و روانکاری تمام قسمت های سیستم

مواد افزودنی روغن هیدرولیک

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، روغن هیدرولیک ترکیبی از چند ماده افزودنی مختلف است. این موارد عبارتند از:

  • ضد زنگ و آنتی اکسیدان
  • مهار کننده های سایش
  • بازدارنده های خوردگی
  • تقویت کننده ها

روغن-هیدرولیک

زمان تعویض روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک به آلودگی ها بسیار حساس است. بنابراین لازم است آن را به طور مرتب چک کرد زیرا هر گونه مشکلی که در این روغن رخ دهد، می تواند منجر به بروز اختلال در سیستم هیدرولیک خودرو شود.

پیشنهاد ما به شما:  بررسی 8 علت لرزش موتور پراید

در حالت کلی روغن هیدرولیک خودرو پس از طی کردن مسافت حدود 50 هزار کیلومتر به تعویض نیاز دارد. با این حال توصیه های سازنده را نادیده نگیرید چرا که ممکن است این زمان بسته به مدل ماشین شما و شیوه رانندگی و نگهداری از خودرو متفاوت باشد.

تعویض-روغن-هیدرولیک

همچنین وجود یک سری نشانه خاص می تواند به شما برای تعویض این روغن هشدار دهد که در این مقاله به بیان آن ها خواهیم پرداخت. در ادامه لیستی از خودروهای پرطرفدار موجود در ایران ذکر شده اند که زمان تعویض روغن هیدرولیک را برای آن ها شرح داده ایم:

زمان تعویض روغن هیدرولیک ساندرو

اگر در طرح فروش اقساطی خودرو داخلی تحویل فوری خودروی ساندرو را انتخاب کرده اید باید بدانید که ساندرو ماشینی جمع و جور و دوست داشتنی است که به سیستم فرمان هیدرولیکی مجهز می باشد. سازندگان بر این باور هستند که این خودرو به ازای طی کردن مسافت 120 هزار کیلومتر به تعویض روغن هیدرولیک نیاز دارد.

بنابراین توصیه می کنیم حتما پس از رسیدن به این مسافت، روغن هیدرولیک را بررسی کرده و در صورت نیاز برای تعویض به موقع آن اقدام کنید چرا که کوتاهی در این امر می تواند عمر قطعات هیدرولیک ماشین را کوتاه کرده و در نهایت شما را متحمل هزینه های بیشتری کند.

زمان تعویض روغن هیدرولیک ال۹۰

ال 90 را می توان خودرویی حساس تر در مقایسه با دیگر ماشین های هیدرولیکی دانست از این رو لازم است تا هر 6 ماه یکبار نسبت به بررسی روغن هیدرولیک آن اقدام کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

طبق نظر متخصصان زمان تعویض روغن هیدرولیک ال۹۰ پس از پیمودن 40 الی 50 هزار کیلومتر می باشد. بنابراین اگر می خواهید خودرویی سالم و بدون نقص داشته باشید، حتما پس از زمان گفته شده، نگاهی به این روغن بیندازید.

زمان تعویض روغن هیدرولیک سمند

سمند یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین محصولات شرکت ایران خودرو است که به سرسخت بودن و مقاومت بالا شهرت دارد. همچنین این خودرو در طرح فروش اقساطی ایران خودرو موجود میباشد. در صورتی که شما هم مالک این مدل خودرو هستید، لازم است پس از طی کردن مسافت 50 هزار کیلومتر نسبت به جایگزینی روغن هیدرولیک اقدام نمایید.

همینطور از آنجا که سیستم ترمز سمند نیز با گذشت 50 هزار کیلومتر به روغن جدید نیاز دارد، می توان گفت زمان تعویض روغن هیدرولیک سمند و روغن ترمز یکسان است بنابراین در صورت تعویض هر یک از روغن های مذکور بهتر است نگاهی به میزان و کیفیت دیگر روغن نیز داشته باشید.

زمان تعویض روغن هیدرولیک پژو 405

برای آگاهی از زمان تعویض روغن هیدرولیک پژو 405 بهتر است به دفترچه راهنمای این خودرو مراجعه کنید اما اگر این دفترچه در دسترستان نیست و یا نمی توانید جزئیات مربوط به روغن هیدرولیک را پیدا کنید، بهتر است پس از طی کردن 50 هزار کیلومتر کیفیت این روغن را بررسی نمایید.

اگر این روغن رنگ و جلوه اولیه خود را از دست داده، پس وقت آن رسیده که آن را با روغن مناسب دیگری جایگزین کنید. روغن هیدرولیک مورد نیاز برای پژو 405 از نوع Dexron ATF-IID می باشد.

زمان تعویض روغن هیدرولیک 206 تیپ 5

پژو 206 هم مانند بسیاری از خودروهای موجود به روغن هیدرولیک تازه نیاز دارد هر چند که به طور کلی می توان گفت فرمان این ماشین چالاک اندکی سفت است. استاندارد تعریف شده برای روغن هیدرولیک 206 نوع Dexron ATF-IID تعریف شده است.

پیشنهاد ما به شما:  سنسور اکسیژن چیست؟ + 5 علامت خرابی سنسور اکسیژن

همچنین مانند بسیاری از خودروهای دیگر، متخصصان زمان تعویض روغن هیدرولیک 206 تیپ 5 را پس از پیمودن 50 هزار کیلومتر عنوان کرده اند. البته این وظیفه شماست که به عنوان مالک ماشین، پیش از رسیدن به این مسافت و در بازه های زمانی 6 ماه، روغن هیدرولیک خودروی خود را بررسی کنید.

البته در صورتی که به تازگی با طرح فروش اقساطی 206 تیپ 5 صاحب این خودرو شده اید فعلا خیالتان بابت تعویض روعن هیدرولیک راحت باشد.

زمان تعویض روغن هیدرولیک زانتیا

خودروی زانتیا در دو مدل مختلف تولید می شود که شامل یکی از انواع موتورهای XU7 و XU10 می باشد. این خودرو طی حضور چند ساله خود در بازار رقابت ثابت کرده که ویژگی های مثبت زیادی دارد و می تواند با ارائه یک سواری خوب، راننده را راضی نگه دارد.

البته این مسئله در صورتی است که مالک هم به ماشین خود اهمیت داده و بررسی های دوره ای آن را به موقع انجام دهد. یکی از این مسائل مربوط به زمان تعویض روغن هیدرولیک زانتیا است که پس از طی کردن 40 هزار کیلومتر عنوان شده است.

بدیهی است در صورت نادیده گرفتن این مسئله ممکن است خودروی دوست داشتنی شما عملکرد خوب همیشگی را نداشته باشد.

زمان تعویض روغن هیدرولیک تیبا

تیبا محصولی دیگر از شرکت سایپا است که خرید آن در طرح فروش اقساطی تیبا ممکن است. این ماشین هم مانند دیگر خودروهای مذکور به تعویض به موقع روغن هیدرولیک، روغن موتور و روغن ترمز نیاز دارد.

در صورتی که شما هم مالک خودروی تیبا هستید و می خواهید روغن هیدرولیک آن را تعویض کنید، باید روغنی با استاندارد DEXRON II تهیه نمایید. همچنین برای آگاهی از زمان تعویض روغن هیدرولیک تیبا می توانید به دفترچه راهنمای این ماشین مراجعه کنید.

زمان تعویض روغن هیدرولیک پراید

پراید، محصولی نام آشنا و پرفروش از شرکت خودروسازی سایپا که همه ایرانیان با آن آشنایی دارند. اما اگر شما مالک یکی از مدل های این خودرو هستید، لازم است تا اطلاعات دقیق تری درباره مشخصات و جزئیات فنی این ماشین داشته باشید.

یکی از نکات اصلی مربوط به نوع و زمان تعویض روغن هیدرولیک پراید می باشد. عاملی که در صورت بی توجهی می تواند شما و خودروی سواریتان را مشکل مواجه کند. روغن هیدرولیک پراید تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ از این رو لازم است تا به صورت دوره ای نسبت به بررسی سطح و کیفیت این روغن اقدام کنید.

البته لازم به ذکر است که اگر از روغن با کیفیتی استفاده کرده و با ماشین خود در محیط های آلوده تردد نکرده باشید، همچنین با یک رانندگی صحیح و اصولی کمترین فشار را به آن وارد کرده باشید، احتمالا تا طی کردن مسافت 80 هزار کیلومتر به تعویض روغن هیدرولیک نیازی نخواهید داشت.

سه نشانه برای تعویض روغن هیدرولیک خودرو

روغن فرمان یک مایع هیدرولیک است که اساسا سیستم فرمان را تغذیه می کند. با این حال، مانند روغن موتور نمی سوزد در بلکه به مرور زمان کثیف و آلوده می شود.

روغن هیدرولیک آلوده می تواند به شدت پمپ فرمان را تحت فشار قرار داده و باعث شود سیستم بیش از حد کار کند تا زمانی که به طور کامل از کار بیفتد. در زیر سه علائم زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان بیان شده اند که نشان می دهند آیا زمان تعویض این روغن فرا رسیده است یا خیر؟

پیشنهاد ما به شما:  آموزش گام به گام تعویض آب رادیاتور پراید

تعویض روغن هیدرولیک

1-روغن کدر و تیره

پس از چند دقیقه روشن ماندن خودرو، کاپوت را باز کرده و میله را بیرون بکشید. بیشتر مواقع روغن هیدرولیک باید قرمز و تمیز باشد. اگر مایع تیره، کدر یا غیر طبیعی به نظر می رسد، معمولاً به این معنی است که مشکلی وجود دارد. در بدترین حالت، ممکن است لازم باشد سیستم را شستشو داده و با روغن هیدرولیک تازه جایگزین کنید.

مقایسه ی روغن هیدرولیک شفاف و کدر

2-صداهای عجیب و غریب هنگام چرخش فرمان

روغن هیدرولیک کثیف، انجام کار پمپ را چالش برانگیزتر می کند. همانطور که پمپ برای انجام کار خود تلاش می کند، به تدریج صدای بلندتری تولید می نماید. در این مرحله، حتما باید یک قرار ملاقات با مکانیک برای تعویض روغن هیدرولیک خودروی خود بگیرید.

3-فرمان سفت

اگر فرمان شما خیلی سفت باشد و چرخش آن سخت شود، احتمالا روغن هیدرولیک فرمان مقصر است. فرمانی که دیگر اجازه گردش صاف را نمی دهد و می تواند آزاردهنده و خطرناک باشد. در این صورت احتمالا روغن کم شده یا کثیف است، بنابراین بهتر است آن را بررسی کنید. اگر علائمی از کم یا کثیف بودن روغن فرمان دیدید، دیگر منتظر نمانید بلکه هرچه سریع تر به یک مکانیکی مراجعه کنید.

سفت شدن فرمان

سخن پایانی

روغن هیدرولیک یکی دیگر از مایعات حیاتی خودروی شما می باشد. همانطور که مطالعه کردید ما در این مقاله به بیان وظایف و نکات مربوط به این روغن پرداختیم. بنابراین دانستیم که زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان چه مواقعی است و چه نشانه هایی می توانند این تعویض را جلو بیندازند. حال شما بگویید روغن هیدرولیک خودروی خود را چند وقت یکبار تعویض می کنید؟

سوالات متداول

روغن هیدرولیک شیری رنگ نشان دهنده چیست؟

این یک مشکل بزرگ برای اکثر وسایل نقلیه است. دلیل اصلی که باعث می شود رنگ روغن هیدرولیک فرمان شیری شود، زمانی است که آب یا هوا در مایع محبوس می شود. وقتی متوجه شدید که رنگ این روغن در حال شیری شدن است، سریعا به یک مکانیک مراجعه کنید تا مشکل برطرف شوند.

برای انتخاب روغن هیدرولیک مناسب چه فاکتور هایی را باید در نظر گرفت؟

فاکتورهایی که در این زمینه حائز اهمیت هستند عبارتند از ویسکوزیته، نقطه ریزش، تراکم پذیری، قابلیت جداسازی هوا، قابلیت حذف آب از روغن، مقاومت در برابر اکسیداسیون و محافظت در برابر خوردگی.

روغن هیدرولیک فرمان چه انواعی دارد؟

این روغن به دو گروه کلی طبقه بندی می شود. یک روغن های هیدرولیک سنتتیک یا مصنوعی و دوم روغن های هیدرولیکی نفتی و یا معدنی.

استانداردهای روغن هیدرولیک فرمان چه مواردی هستند؟

از میان استانداردهای تعریف شده توسط شرکت های خودروسازی و کشورهای مختلف، 4 استاندارد در سطح جهان به رسمیت شناخته می شوند که عبارت هستند ازSAE ،API ،MIL-L، ISO و CCMC. این استانداردها هر یک بر اساس ویژگی های مشخصی تعریف شده اند.

عوض نکردن روغن هیدرولیک چه عواقبی به دنبال دارد؟

عدم تعویض به موقع این روغن می تواند سبب سایش، شکستگی و یا خوردگی قطعات مرتبط با سیستم هیدرولیک شود. همچنین آلودگی، گرفتگی و رسوب مخازن و لوله ها از دیگر مشکلاتی هستند که ممکن است در آینده با آن ها مواجه شوید.

منبع:

  • machinerylubrication.com
3.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *