لوگوی کیان خودرو
زمان تعویض روغن ترمز

زمان تعویض روغن ترمز در خودروهای مختلف + 4 نشانه کم بودن روغن ترمز

خرید خودرو تنها نیمی از کار است و بخش بعدی مربوط به مراقبت و نگهداری از وسیله نقلیه می باشد. یکی از قسمت های مهم در این حوزه سیستم ترمز خودرو است. بنابراین بر ما واجب است تا با کارکرد این بخش آشنا شده و از زمان تعویض روغن ترمز خودرو آگاهی پیدا کنیم.

سیستم ترمز ماشین

بخش های مختلفی وجود دارند که به عملکرد ترمز در خودرو کمک می کنند. از آنجایی که سیستم ترمز یکی از اصلی ترین قسمت های ایمنی خودرو است، باید تمام قطعات آن به درستی نگهداری شوند.

بسیاری از دارندگان خودرو شیوه نگهداری از وسیله نقلیه خود، مانند تعویض منظم روغن و اصول اولیه را می دانند. اما چیزی که به همان اندازه که مهم می باشد متاسفانه ممکن است به راحتی فراموش شود، روغن ترمز خودرو است.

روغن ترمز که به عنوان مایع هیدرولیک نیز شناخته می شود، هر بار که راننده اتومبیل خود را متوقف می کند، استفاده می شود. ترمزها بدون این مایع نمی توانند به درستی کار کنند بنابراین مهم است که در شرایط خوبی نگهداری شود.

خرید خودرو با قیمت مناسب نهایت خواسته هر خریداری است اما باز هم با این وجود تامین هزینه مورد نیاز برای بسیاری مشکل است از این رو طرح خرید خودرو اقساطی به وجود آمده تا متقاضیان بتوانند با بهره گیری از شرایط بهتری وسیله نقلیه دلخواه خود را تهیه نمایند. شرکت کیان خودرو با فراهم آوردن امکان خرید بصورت اقساطی یاری رسان ایرانیان است.

سیستم ترمز خودرو

از این رو توصیه می کنیم به خواندن ادامه دهید تا بدانید روغن ترمز چه کار می کند و چرا برای عملکرد سیستم ترمز بسیار ضروری است.

روغن ترمز چگونه کار می کند؟

به عبارت ساده، سیستم ترمز خودرو بدون روغن ترمز کار نمی کند. روغن ترمز نیروی پدال ترمز فشرده شده را می گیرد و آن را به ترمزهای جلو و عقب می فرستد تا خودرو متوقف شود. این می تواند تحت فشار و دمای بالایی که هنگام توقف خودرو ایجاد می شود کار کند.

انواع مختلف روغن ترمز

دانستن تفاوت بین انواع روغن های ترمز که با شماره های مختلف شناخته می شوند، اولین قدم برای یک مالک خودرو است. سپس اطلاع از پاسخ سوال چند وقت یکبار باید روغن ترمز را عوض کرد؟ از ضروریات می باشد.

روعن ترمز زرد و آبی

بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد باید بیان کنیم که سه نوع اصلی روغن ترمز وجود دارند که عبارتند از:

  • DOT3: این مورد یکی از رایج ترین انواع روغن ترمز است. تولید بر پایه گلیکول و نقطه جوش کمتر از ویژگی های اصلی این نوع می باشد. همچنین قادر است رطوبت موجود در هوا را جذب کند. اکثر خودروها از روغن ترمز DOT3 استفاده می کنند.
  • DOT4: روغن ترمز DOT4 مشابه DOT3 است اما نقطه جوش بالاتری دارد. این باعث می شود که مایع کارآمدتر باشد. همچنین بسیار رایج است و می تواند در طیف وسیعی از وسایل نقلیه استفاده شود.
  • DOT5: بزرگترین تفاوت DOT5 در مقابل DOT3 و DOT4 این است که DOT5 به جای گلیکول یک مایع مبتنی بر سیلیکون است. از همین رو مانند بقیه آب را جذب نمی کند و بالاترین نقطه جوش را دارد. همچنین شایان ذکر است که معمولاً در وسایل نقلیه جاده ای استفاده نمی شود.
پیشنهاد ما به شما:  5 علت روشن شدن چراغ روغن خودرو + راهکارهای لازم برای خاموش شدن آن

 

زمان تعویض روغن ترمز به چه صورت است؟

سوالی که هر راننده باید از پاسخ آن آگاهی داشته باشد این است که زمان تعویض روغن ترمز چه موقع است؟ برای این منظور باید مطمئن شوید که میزان روغن ترمز خودروی شما در وضعیت مناسبی قرار دارد از این رو لازم است تا به طور منظم مقدار آن را چک کنید.

بررسی وضعیت روغن ترمز با نگاه کردن آسان است. با باز کردن کاپوت می توانید مخزن روغن ترمز را ببینید. در این بخش علائمی وجود دارند که نشان می دهند سطح مناسب مایع باید چقدر باشد. اگر مایع در سطح پایین تر از حد معمول بود باید اضافه شده و یا در صورت نشتی کنترل شود.

مدت زمان تعویض روغن ترمز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ نوع خودرو، نوع روغن ترمز استفاده شده، شرایط رانندگی و نگهداری از خودرو و… از جمله این موارد هستند. بنابراین لازم است برای اطلاع دقیق از این زمان، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

اما طبق یک نظر کلی می توان گفت که خودروهایی که در طرح خرید اقساطی خودرو های داخلی موجود هستند به ازای هر یک الی دو سال به تعویض روغن ترمز نیاز دارند. همچنین براساس یک قانون کلی، خوب است هر بار که سایر روغن های ماشین خود را تعویض می کنید، نگاهی به میزان روغن ترمز هم داشته باشید.

تعویض-روغن-ترمز

زمان تعویض روغن ترمز پراید

پراید را می توان یکی از قدیمی ترین و پرفروش ترین محصولات ایرانی دانست که سال هاست همراه خانواده های بسیاری بوده است. بنابراین لازم است ضمن آگاهی از مشخصات فنی آن، درباره زمان تعویض روغن ترمز پراید اطلاعات مورد نیاز را کسب کنیم.

کارشناسان به طور تقریبی معتقدند که پس از طی کردن مسافت 50 هزار کیلومتر نیاز است تا روغن موتور ماشین خود را تعویض کنید. دلیل استفاده از کلمه تقریبی را هم می توان شیوه برخورد شما با خودرو و نوع آن دانست.

همچنین از آنجا که سایپا خودروی پراید را در مدل های مختلفی تولید کرده است، شما می توانید برای اطلاع دقیق درباره این بازه زمانی به دفترچه راهنمای ماشین خود رجوع کنید.

زمان تعویض روغن ترمز 206 تیپ 2

206 تیپ 2 خودرویی است که در طرح فروش خودرو اقساطی ایران خودرو موجود میباشد. درباره زمان تعویض روغن ترمز 206 تیپ 2 باید بگوییم که طبق نظر کارشناسان بهتر است پس از پیمودن 40 الی 50 هزار کیلومتر نسبت به عوض کردن این روغن اقدام کنید. البته ممکن است بسته به شرایط آب و هوایی و شیوه رانندگی و نگهداری شما از خودرو، این زمان هم متفاوت باشد.

به عنوان مثال اگر در شهرهای شمالی و مناطق با رطوبت بالا زندگی می کنید، بهتر است این زمان را به 20 الی 25 هزار کیلومتر کاهش دهید. همچنین می توانید با نگاه کردن به رنگ روغن ترمز برای تعویض آن بهتر تصمیم بگیرید.

اگر دیدید که روغن ترمز شما شفافیت اولیه را از دست داده و بسیار کدر شده است، پس باید بدون در نظر گرفتن مسافت پیموده شده برای تعویض آن اقدام کنید چرا که ممکن است در این زمان بیشتر از پدال ترمز استفاده کرده باشید.

پیشنهاد ما به شما:  7 علت گرم نکردن بخاری پراید؛ نحوه عملکرد بخاری خودرو

زمان تعویض روغن ترمز تیبا

تیبا یکی از پرفروش ترین محصولات شرکت خودروسازی سایپا می باشد. از همین رو اگر شما هم مالک این مدل ماشین هستید توصیه می کنیم پس از طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر و یا پس از گذشت دو سال روغن ترمز خودروی خود را عوض کنید.

آنچه که گفته شد بهترین زمان تعویض روغن ترمز تیبا بود اما اگر با خودروی خود با مهربانی رفتار نمی کنید و یا در شرایط آب و هوایی خاص به ویژه در شهرهای با رطوبت بالا زندگی می کنید، بهتر است پیش از مدت عنوان شده، روغن ترمز دستگاه خود را بررسی نمایید.

زمان تعویض روغن ترمز ساینا

دومین خودروی ملی سایپا که در طرح خرید اقساطی سایپا وجود دارد ساینا میباشد که از ترمز ABS بهره مند شده است و مجهز به سیستم EBD می باشد. این مورد سبب شده تا خریداران اطمینان خاطر بیشتری درباره امنیت این ماشین داشته باشند.

روغن ترمز مناسب با این دستگاه از نوع DOT3 عنوان شده است که طبق نظر کارشناسان لازم است پس از طی کردن مسافت 40 هزار کیلومتر نسبت به تعویض آن اقدام کنید. عقب انداختن زمان تعویض روغن ترمز ساینا می تواند عملکرد سیستم ترمز خودرو را با مشکل مواجه کرده و خدای ناکرده سبب اتفاقات ناگوار شود.

زمان تعویض روغن ترمز ال 90

همانند همه ماشین های موجود، خودروی ال 90 نیز نیاز به تعویض به موقع روغن ترمز دارد چرا که در صورت نادیده گرفتن این امر، نه تنها جان شما و سرنشینان خودرو به خطر می افتند بلکه می تواند شما را متحمل هزینه های بیشتری کند.

طبق نظر متخصصان این حوزه نیاز است پس از طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر و یا در صورتی که 2 سال از زمان آخرین تعویض این روغن گذشته باشد، آن را با روغن جدید جایگزین کنید.

زمان تعویض روغن ترمز ساندرو

ساندرو به عنوان مدل هاچ بک و فیس لیفت شده ماشین ال 90 شناخته می شود. طراحان این مدل از آنچنان سیستم ترمزی در این محصول استفاده کرده اند که نه تنها سرنشینان را از ایمنی بالایی برخوردار می دارد، بلکه به ندرت با مشکل روبرو می شود.

بنابراین اگر شما هم مالک خودروی ساندرو هستید، طبق نظر کارشناسان باید پس از طی کردن مسافت 50 الی 60 هزار کیلومتر نسبت به تعویض روغن ترمز آن اقدام کنید.

تاکید بیشتر بر استفاده از روغن ترمز نوع DOT3 می باشد اما به طور کلی می توان گفت که استفاده از نوع DOT4 هم مشکلی برای خودروی دوست داشتنی شما به وجود نخواهد آورد.

4 نشانه کم بودن روغن ترمز

دانستن علائم و نشانه هایی که هشدار دهنده یک اتفاق در وسیله نقلیه شما هستند، می تواند بسیار مفید باشد. از این رو در ادامه به بیان 4 نشانه کم بودن روغن ترمز در خودرو پرداخته ایم.

مشکلات پدال ترمز

شما اگر خودروی شما مقدار مناسبی روغن ترمز نداشته باشد، ممکن است هنگام فشردن پدال ترمز متوجه چند اتفاق غیر عادی شوید. سخت شدن فشردن پدال ترمز و یا نرم شدن بیش از اندازه آن، می توانند بیانگر کمبود میزان روغن ترمز باشند.

سفت شدن پدال ترمز خودرو

مشکلات لنت ترمز

روغن ترمز شما در کنار بخش هایی از سیستم ترمز از جمله لنت کار می کند. این به این معنی است که اگر صدای بلندی از لنت ها شنیدید یا اینکه آن ها به درستی کار نمی کردند، ممکن است مشکلی ناشی از کمبود روغن ترمز باشد.

پیشنهاد ما به شما:  آیا گرفتن کلاچ پیش از استارت زدن خودرو لازم است؟

خرابی لنت ترمز

انتشار بوی سوختگی

هرگونه بوی سوختگی یا دودی که از وسیله نقلیه شما منتشر شود، هرگز نشانه خوبی نیست. این ممکن است بیانگر گرم شدن بیش از حد ترمزهای شما باشد. همچنین کم بودن مقدار روغن ترمز دیگر نشانه ای است که این بو ممکن است با خود به همراه داشته باشد.

شنیده شدن صداهای عجیب

صداهای عجیب و غریب، کمبود روغن ترمز یا فاسد شدن آن را فریاد می زنند. بنابراین اگر از وسیله نقلیه خود صداهای غیر طبیعی چون صدای خراشیدن یا جیغ زدن شنیدید، بهتر است اول از همه میزان روغن ترمز خود را چک کنید.

بنابراین توصیه می کنیم حتما این علائم را جدی بگیرید و مطمئن شوید که مقدار مناسبی از روغن ترمز در خودروی خود دارید. شاید زمان تغییر فرا رسیده باشد!

سخن پایانی

توجه به مدت زمان تعویض روغن ترمز نکته ای بسیار حائز اهمیت است که متاسفانه توسط برخی از مالکان خودرو نادیده گرفته می شود. همانطور که در این مقاله اشاره شد، روغن ترمز نقش حیاتی در سلامت سیستم ترمز ماشین شما ایفا می کند بنابراین فاسد شدن و یا کمبود این روغن می تواند به عملکرد سیستم ترمز آسیب رسانده و در نهایت ایمنی سرنشینان را به خطر بیندازد.

از این رو ما بهترین زمان برای تعویض روغن ترمز برای خودروهای پراید، تیبا، ساینا، ال 90، پژو 206 و ساندرو را برای شما عنوان کردیم. چنانچه نام خودروی شما در این لیست قرار نداشت، می توانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کرده و از بهترین زمان برای تعویض روغن ترمز آگاهی یابید. در نهایت از همراهی شما سپاسگزاریم.

سولات متداول

روغن ترمز چه نقشی در خودرو ایفا می کند؟

به عنوان نقش اصلی روغن ترمز باید بگوییم که این مایع فشار به وجود آمده توسط فشردن پدال ترمز را به چرخ ها منتقل می کند. همچنین روغن ترمز رطوبت موجود در هوا را جذب کرده و با جلوگیری از گرم شدن بیش اندازه سیستم ترمز، از این بخش در برابر موارد تخریب کننده محافظت می کند. بهبود کارکرد سیستم ترمز، روانکاری قطعات و جلوگیری از خوردگی از دیگر وظایف این روغن حیاتی هستند.

روغن ترمز خودرو چه رنگی است؟

روغن ترمز خودرو در سه رنگ زرد، آبی و سبز تولید می شود. هر یک از رنگ های مذکور بیان کننده یک ویژگی خاص و نوع متفاوتی از روغن ترمز می باشند. زرد نوع DOT3، آبی نشان دهنده DOT4 و رنگ سبز مدل DOT5 را اعلام می دارد.

روغن ترمز چه انواعی دارد؟

روغن ترمز در دو نوع مختلف تولید می شود. یک ترکیباتی که بر پایه پلی گلیکول هستند که شامل DOT 3، DOT 4 و DOT 5.1 می باشد. دوم ترکیباتی هستند که بر پایه سیلیکون تولید می شوند. این مورد شامل DOT 5 می باشد. ترکیب این دو نوع روغن به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا ساختار آن ها با یکدیگر متفاوت است.

علت کم شدن روغن ترمز چیست؟

این اتفاق می تواند سه دلیل اصلی داشته باشد. تمام شدن لنت ها، نشتی روغن ترمز از مخزن و یا گرمای بیش از اندازه می توانند سطح روغن ترمز خودروی شما را کاهش دهند.

روغن ترمز چه ویژگی هایی دارد؟

نقطه جوش بالا، عدم تراکم پذیری، قابلیت انحلال در آب، سمی بودن، قابلیت جذب رطوبت و مقاوم در برابر یخ زدگی از جمله ویژگی های اصلی روغن ترمز هستند.

منبع:

  • haynes.com
3.4/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *