لوگوی کیان خودرو
تنظیم چراغ خودرو

آموزش تنظیم چراغ خودرو به صورت مرحله به مرحله

گذر زمان یا صرفا تعویض لامپ می تواند باعث ناهماهنگی چراغ های جلوی خودرو شود. از این رو ممکن است منجر به کاهش دید راننده شده و مشکلات بزرگی را هنگام رانندگی در شب به وجود آورد. هنگامی که با سرعت بیش از 90 کیلومتر بر ساعت حرکت می کنید، اگر چیزی به سمت جاده بیاید، فقط چند ثانیه فرصت دارید تا از برخورد جلوگیری کنید.

نورهای نامناسب می توانند زمان واکنش شما را به صفر کاهش دهند. از این رو ما در ادامه این مقاله به بیان راه های تنظیم چراغ ماشین خواهیم پرداخت پس از اگر به دنبال یافتن راه حل تنظیم چراغ جلو پراید 131 و یا دیگر خودروها هستید، تا انتها با ما همراه بمانید.

شیوه تنظیم چراغ خودرو

خرید خودرو با قیمت مناسب به صورت صفر کیلومتر می تواند شما را تا مدت ها از انجام تعمیرات مختلف بی نیاز سازد اما در صورتی که ماشین دلخواه خود را به صورت دست دوم تهیه می کنید، لازم است تا با انجام یک سری بررسی های به خصوص از صحت و سلامت بخش های مختلف آن اطمینان یابید.

یکی از این موارد مربوط به چراغ خودرو می باشد. داشتن چراغ های جلو با کیفیت برای روشن کردن مسیر شما بسیار مهم هستند. با این حال، اگر این لامپ ها به درستی تنظیم نشده باشند، هیچ فایده ای ندارند و این چیزی است که بسیاری از مالکان پس از خرید خودرو اقساطی و یا نقدی آن را فراموش کرده و یا از آن غفلت می کنند.

تنظیم چراغ های جلو یک کار آسان، اما اغلب خسته کننده است که درست کردن آن زمان می برد و نکته مهم آن، شیوه متفاوت انجام این کار برای خودروهای مختلف می باشد. اما باید بگوییم که با تمرین و حوصله، می توانید در عرض چند دقیقه یاد بگیرید که این کار را به درستی انجام دهید.

با بررسی اینکه آیا اتومبیل شما دارای سطوح حباب داخلی است که به شما کمک می کند چراغ های جلو را در یک راستا قرار دهید، شروع کنید. اگر خرید اقساطی خودرو های خارجی مانند هیوندای را ترجیح می دهید، باید توجه داشته باشید که وسیله نقلیه لوکس شما مجهز به دو نشانگر حبابی عمودی و افقی می باشد.

آن ها اغلب در بالا و در کنار واحد چراغ جلو قرار دارند. با استفاده از این ابزار، می توانید هدف را تا زمانی که حباب در مرکز قرار گیرد، تغییر دهید. این راهی بسیار ساده و در عین حال کاربردی است که نحوه صحیح تنظیم چراغ‌های جلو خودرو را برای شما مهیا می کند. برخی از برندها و مدل ها مجهز به سطوح حباب عمودی یا افقی می باشند در حالی که بسیاری دیگر اصلاً دارای نشانگر هم ترازی نیستند.

اما اگر پس از خرید اقساطی سایپا و یا دیگر برندهای شناخته شده متوجه شدید که ماشین شما فاقد چنین قابلیتی می باشد، نگران نباشید. یک راه مطمئن وجود دارد که خودتان می توانید آن را انجام دهید تا هم راستایی چراغ های جلو را بررسی کرده و از وضعیت درست آن ها اطمینان یابید.

در ادامه راهنمای تنظیم چراغ‌های جلو خودرو به صورت گام به گام برای شما عزیزان آورده شده است:

 1. برای شروع آموزش تنظیم نور چراغ در جهت های عمودی و افقی ابتدا لازم است تا روی یک سطح صاف پارک کنید و مطمئن شوید که ماشین شما همسطح است. این به معنای تخلیه بار سنگین، پر کردن باک بنزین و اطمینان از صحیح بودن فشار باد لاستیک در هر چهار تایر می باشد.
 2. اگر ماشین شما همسطح نباشد، نمی توانید چراغ های جلو را تراز کنید. همچنین لازم است مطمئن شوید که سیستم تعلیق شما در درست ترین وضعیت قرار داشته و باعث نمی شود ماشین شما به سمت بالا یا پایین حرکت کند.
 3. سپس، یک دیوار ساده پیدا کنید. ماشین را تا حد امکان به دیوار نزدیک نمایید. برای اطمینان از همسطح بودن خودرو بهتر است فاصله زمین تا چراغ های ماشین را اندازه بگیرید.
 4. سپس چراغ های جلوی خود را روشن کنید. توجه کنید که نیازی به روشن کردن چراغ های مه شکن و نور بالا نیست. با استفاده از یک نوار، خطوط مرکزی افقی و عمودی را روی دیوار علامت بزنید. بنابراین دو تا علامت + روی دیوار به وجود می آیند.
 5. با استفاده از یک تراز، وضعیت تعادل خطوط افقی و عمودی را بررسی کنید. اگر این دو یکنواخت نبودند، فاصله خط افقی تا زمین را اندازه گیری نمایید. توجه داشته باشید که این فاصله نباید بیشتر از 110 سانتی متر باشد.
 6. اکنون فاصله خودرو را از دیوار بیشتر کنید. این فاصله بسته به نظر خودروسازان مختلف، متفاوت می باشد که برای آگاهی از آن باید به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه مراجعه کنید اما به طور کلی می توان گفت که فاصله 7 متر استاندارد می باشد.
 7. اکنون نوبت به تنظیم چراغ ها می رسد. تنظیم کننده های چراغ جلو را پیدا کنید. پس از خرید اقساطی خودرو های داخلی با اقساط 36 ماه و مقایسه آن ها با خودروی قبلی خود و یا دیگر مدل هایی که تاکنون دیده اید، ممکن است متوجه متفاوت بودن این تنظیم کننده شوید اما به طور کلی، تنظیم کننده ها نوعی پیچ در پشت یا کنار چراغ جلو هستند. در حالی که اغلب علامت گذاری نمی شوند، معمولا تمایل به رنگ خاکستری یا نقره ای دارند که از محفظه مشکی جلو متمایز است.
 8. هر چراغ جلو را جداگانه تنظیم کنید. هنگام تنظیم و آزمایش دیگری، بهتر است چراغ دیگر را مسدود کنید چرا که جریان نور می تواند تشخیص را برای شما دشوار کند. همچنین در حین تنظیم چراغ خودرو بهتر است فردی روی صندلی راننده نشسته و برای روشن و خاموش کردن چراغ ها به شما کمک کند.
 9. با چرخاندن پیچ مربوط به تنظیم چراغ ها، آن را در وضعیت مناسب قرار دهید. پس از تنظیم، چراغ ها را روشن کرده و به الگوی نوری که روی دیوار روبرو تشکیل شده است، دقت کنید. قسمت بالایی شدیدترین بخش پرتو باید درست زیر مرکز خط افقی نواری که ساخته اید، قرار گیرد.
 10. همینطور برای تنظیم میدان افقی، پیچ های مربوطه را بچرخانید. توجه کنید که شدیدترین قسمت پرتو باید در سمت راست خط عمودی قرار گیرد.
 11. و اما به عنوان آخرین مرحله، وضعیت تراز بودن چراغ های خود را در جاده آزمایش کنید. در صورتی که احساس می کنید چراغ های شما همچنان در وضعیت مناسب قرار ندارند، می توانید با تکرار مراحل فوق، مجدد این کار را انجام دهید.
پیشنهاد ما به شما:  6 نکته ی کلیدی عدم بالانس چرخ ها

در نهایت فراموش نکنید که یک سری از مسائل گفته شده بسته به مدل خودرو متفاوت می باشند بنابراین اگر خرید خودرو اقساطی ایران خودرو و یا دیگر شرکت ها را تجربه کرده اید، بهتر است پیش از هر اقدامی نسبت به مطالعه دفترچه راهنمای خودرو اقدام کنید.

چراغ خودرو BMW

اهمیت چراغ خودرو

همانطور که همه می دانیم، چراغ های خودرو تاثیر به سزایی در روشنایی مسیر در شب دارند. این چراغ ها سبب می شوند علاوه بر مسیر، حیوانات و نشانه های کنار جاده هم به خوبی برای راننده قابل مشاهده باشند. علاوه بر این ها، چراغ های خودرو تنها برای روشن کردن مسیر نیستند بلکه تضمین می کنند که سایر رانندگان هم می توانند شما را حتی در دید کم بینند. این برای جلوگیری از حوادث بسیار مهم است.

به عنوان دیگر کاربرد این قطعات حیاتی می توان به آگاهی سایر رانندگان از تصمیمات ما اشاره کرد. زمانی که ترمز می گیرید و یا قصد چرخش به مسیر دیگری را دارید، این چراغ ها هستند که به دیگر رانندگان، تصمیم شما را اعلام می کنند.

بنابراین با توجه به نکات گفته شده می توان به اهمیت تنظیم نور چراغ خودرو پی برد. زیرا در صورتی که این لامپ ها به درستی تنظیم نشده باشند، نه تنها دید کافی را برای راننده فراهم نخواهند کرد، بلکه سبب می شوند پرتو این چراغ ها به چشم رانندگان جلویی برخورد کرده و دید مناسب را از آن ها بگیرد.

4 راهکار تقویت نور چراغ خودرو

چراغ های خودرو یک ویژگی غیر قابل جایگزین در ماشین شما هستند. عدم استفاده از چراغ های جلو می تواند منجر به تصادفات مرگبار شود. بنابراین لازم است از وجود کارکرد صحیح آن ها اطمینان یابید.

پیشنهاد ما به شما:  دلایل جوش آوردن خودرو + اقدامات لازم و راه های جلوگیری

در اینجا تعدادی از راه‌کارهای تقویت نور چراغ خودرو آورده شده است:

تعویض چراغ های فرسوده

ممکن است فکر کنید که لامپ های چراغ جلو به طور معمول کار می کنند تا زمانی که ناگهان بسوزند، اما این دور از واقعیت است. در واقع، برخی از چراغ ها قبل از خاموش شدن حدود 70 درصد از شدت خود را از دست می دهند. برخی ممکن است زرد شوند در حالی که برخی به سادگی کم نور تر می شوند.

بنابراین لازم است لامپ های فرسوده خود را جایگزین کنید تا نور چراغ جلو روشن تر شود. این یک فرآیند آسان است که می تواند در خانه صورت گیرد. هنگام انجام این کار، همیشه لامپ ها را به صورت جفت تعویض کنید تا از الگوهای پرتو نابرابر جلوگیری شود زیرا می تواند حواس شما را پرت کرده و یک خطر بزرگ را به دنبال داشته باشد.

نصب چراغ های خارجی

خرید چراغ های اضافی یک راه عالی برای بهبود پرتو چراغ جلو و در عین حال ارتقا سطح ایمنی خودرو شما است. این اتصالات اضافی می توانند به شما برای رانندگی در مناطق بدون روشنایی کمک کنند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این وسایل نیاز به سوراخ کردن بدنه خودرو دارند که می تواند منجر به خوردگی در محیط های غنی از رطوبت شود. یکی دیگر از نکات حرفه ای قبل از نصب این چراغ ها این است که بررسی کنید آیا باتری ماشین شما می تواند بار چراغ ها را تحمل کند یا خیر. اگر نه، ممکن است نیاز به تنظیم رله دیگری داشته باشند.

تمیز کردن لنز چراغ جلو

گاهی اوقات، چراغ های جلوی شما ممکن است مبهم به نظر برسند و الگوی پرتو خود را از دست بدهند. این معمولاً به دلیل تجمع آلودگی در زیر لنز چراغ جلو است. شما می توانید برای تمیز کردن این محفظه خودتان به تنهایی در منزل اقدام کنید. بنابراین با این کار بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید میزان نور چراغ های خود را ارتقا ببخشید.

استفاده از چراغ های LED

لامپ های LED روشن تر از لامپ های هالوژن کارخانه ای هستند و حتی عمر طولانی تری هم دارند. جایگزینی چراغ های فابریک خودرو با این مدل لامپ ها می تواند نور بیشتری را به شما هدیه دهد.

 تنظیم چراغ خودرو

نکاتی درباره چراغ های خودرو

اکثر رانندگان به سادگی وارد ماشین می شوند، چراغ ها را روشن می کنند و حتی بدون توجه به تاثیر نور چراغ ها بر ایمنی خود و دیگران به رانندگی ادامه می دهند. اما یک سری نکته هست که هر راننده ای باید از آن ها اطلاع داشته باشد. در ادامه به بیان این موارد می پردازیم:

 1. نیازی به روشن کردن چراغ های خودرو در روز نیست مگر اینکه هوا بارانی، برفی و یا مه آلود باشد.
 2. وضعیت نور چراغ ها باید در حالت مناسبی قرار داشته باشند. اگر این لامپ ها خیلی بالا تنظیم شده باشند، چشمان راننده جلویی را به شدت اذیت می کنند.
 3. به مرور زمان و به دلیل آلودگی های موجود در جاده ممکن است قاب چراغ ها توسط یک لایه خاک کدر شوند. تمیز کردن آن ها به طور مرتب می تواند نور بیشتری را در هنگام رانندگی برای شما فراهم آورد.
 4. اگر در جاده از نور بالا استفاده می کنید، هنگامی که خودروی جلویی در فاصله ای کمتر از 150 متر از ماشین شما قرار دارد، باید این چراغ ها را خاموش کنید.
 5. آخرین نکته مربوط به استفاده از چراغ های مه شکن می باشد که بسیاری از رانندگان به اشتباه از آن استفاده می کنند. زمانی که در مه غلیظ رانندگی می کنید، نور چراغ های جلو توسط مه منعکس شده و به چشمان راننده مقابل برخورد می کنند. این می تواند وضعیت را بدتر کرده و حوادث ناگواری را به وجود آورد. از این رو لازم است در این زمان ها چراغ های جلو را خاموش کرده و تنها از چراغ های مه شکن استفاده نمایید.
پیشنهاد ما به شما:  کولر ماشین چگونه کار می کند؟ بررسی وظیفه اجزای سازنده کولر ماشین

آیا می توان بدون مراجعه به مکانیک چراغ های خودرو را تعویض کرد؟

هر راننده باید به طور منظم سیستم روشنایی خودروی خود را بررسی کند تا از عملکرد صحیح همه چراغ ها اطمینان یابد. این کار آسان تر از آن است که فکر می کنید. شما می توانید به تنهایی چراغ های جلو و عقب را بررسی نمایید؛ اگر همه چراغ ها را روشن کنید و در اطراف ماشین قدم بزنید، می توانید ببینید که چراغ ها روشن هستند یا خیر.

اگر شخص دیگری همراهتان است، از او بخواهید چراغ ترمز را چک کند. همچنین می توانید به تنهایی چراغ های ترمز را بررسی کنید، به عنوان مثال وقتی خودروی خود را در پارکینگ، پارک می کنید می توانید از انعکاس نور برای تشخیص سالم بودن چراغ ترمز کمک بگیرید.

در نهایت اگر چراغ های شما مشکل داشتند می توانید با مراجعه به مکانیک و یا خودتان به سادگی این کار را انجام دهید. تنها کافیست نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو را مطابق مراحل فوق انجام دهید.

 

 

سوالات متداول

چگونه ناهماهنگی چراغ های جلو خودرو را تشخیص دهیم؟

اگر هنگام رانندگی لبه های جاده برای شما قابل مشاهده نیستند و یا علامت های کناری را به خوبی نمی بینید، باید بدانید که چراغ های خودروی شما ناهماهنگ می باشند. همچنین اگر هنگام رانندگی در شب راننده مقابل به سمت شما فریاد می زند، پس باید هر چه سریع تر نسبت به هماهنگ کردن چراغ های ماشین خود اقدام کنید.

چراغ خودرو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

چراغ خودرو دربردارنده 5 جز اصلی می باشد که عبارتند از محفظه چراغ، قاب، لامپ، لنز و قسمت بازتاب دهنده نور.

چراغ موتوردار چیست؟

چراغ های معمولی همیشه مسیر مستقیم را نشان می دهند بنابراین هنگام عبور از پیچ های جاده برای لحظاتی شما تنها حاشیه های کناری را مشاهده می کنید. چراغ های موتوردار طراحی شده اند تا به این مشکل خاتمه دهند. این نوع از چراغ های هوشمند هنگام چرخاندن فرمان، تغییر زاویه داده و با چرخش نهایت 18 درجه ای، بیشترین روشنایی را برای راننده فراهم می کنند.

علت ضعیف شدن نور چراغ های خودرو چیست؟

با گذشت زمان نور چراغ های خودروی شما رفته رفته کمتر خواهند شد. دلیل این اتفاق را می توان به عواملی چون آلودگی لنز چراغ، خراب شدن دینام، کیفیت پایین لامپ استفاده شده و معیوب شدن سوکت پشت لامپ نسبت داد.

نور خودرو تحت تاثیر چه عواملی به هم می خورد؟

تصادف، برخورد ضربه، قطعات فرسوده، لامپ های بی کیفیت و مواردی از این قبیل می توانند سبب بر هم خوردگی هماهنگی چراغ های خودروی شما شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *